Aktywne filtry

Grille ceramiczne

Grille ceramiczne to urządzenia czerpiące z japońskiej tradycji przygotowywania dań z wykorzystaniem piekarnika ceramicznego zwanego kamado, wykorzystywanego zarówno do wędzenia, pieczenia jak i grillowania. Zasilane węglem lub drewnem, nagrzewają się w zaledwie kilka chwil i rozprowadzają ciepło bardzo równomiernie na całej swojej powierzchni. Dzięki wykorzystaniu ceramicznej powłoki, grill nie nagrzewa się z zewnątrz jak grille metalowe, a przy tym jest bardzo ekonomiczny, gdyż jedna porcja węgla drzewnego może wystarczyć nawet na 6 godzin. W formie charakterystycznego jajka zaczęto produkować je w latach 80. XX wieku w Ameryce i szybko zyskały sympatyków na całym świecie. W naszej ofercie znajdziesz grille ceramiczne firm Monolith, Big Green Egg i KamadoClub, z których każdy to najwyższa jakość wykonania, gwarantująca przepyszne posiłki i długą trwałość urządzenia.

Aktywne filtry

Grill ceramiczny ogrodowy kamado

Ceramikę wykorzystuje się do gotowania już od dawna, a początki jej użycia sięgają jeszcze naczyń i pieców glinianych, których pozostałości znajdowane są często w trakcie wykopalisk archeologicznych na całym świecie. Z kolei opalane drewnem piece używano w Azji Wschodniej już ponad 3000 lat temu i to tam powstały gliniane okrągłe piece, które stały się pierwowzorem metody kamado. Po II Wojnie Światowej, taki sposób gotowania zaczęli rozwijać również Amerykanie.

Dzisiejsze grille ceramiczne nawiązują do tradycji gotowania w glinianych naczyniach. Są one jednak owocem współczesności, przez co stanowią połączenie tradycyjnych metod z nowoczesnymi. Jak więc wygląda technologia budowy tego typu grilli na przykładzie Big Green Egg? Glina została tu zastąpiona specjalną częściowo opracowaną przez NASA ceramiczną skorupą, wypalaną w bardzo wysokich temperaturach. Skorupa ta świetnie kumuluje ciepło, ma doskonałe właściwości izolacyjne oraz może wytrzymywać ekstremalne temperatury i ich wahania.

Ciepło rozprowadzane jest wewnątrz grilla w sposób równomierny tak, aby potrawy piekły się równo z każdej strony. Grill ceramiczny kamado to sprzęt najwyższej jakości, dający szeroki wachlarz możliwości przygotowywania posiłków oraz gwarancję niezawodności.

Grill ceramiczny - zalety

Grill ceramiczny (grill kamado), taki jak wysokiej jakości grille Monolith czy grille Big Green Egg, zasilane są palącym się drewnem lub węglem. Ogromną zaletą grilla ceramicznego jest równomierne rozprowadzanie ciepła oraz nagrzewanie się do wysokiej temperatury w krótkim czasie. Urządzenie jest przy tym całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Mimo wysokiej temperatury w środku, ceramiczna powłoka na zewnątrz nie nagrzewa się mocno, dzięki czemu jej dotknięcie nie grozi oparzeniem. Grille ceramiczne są bardzo estetyczne, łatwe w obsłudze, a do tego stosunkowo szybko się nagrzewają.

Ze względu na właściwości ceramiki, są również bardzo ekonomiczne - wystarczy na początku tylko raz podłożyć węgiel, by w trakcie gotowania nie trzeba już dodawać kolejnych porcji. Grille ceramiczne służą do opalania węglem drzewnym, a ceramika w przeciwieństwie do metalowych grilli nie pozostawia na żywności metalicznego posmaku i nadaje jej naturalny aromat, bardzo często wzmocniony aromatem użytych zrębków wędzarniczych.

Dla jakich użytkowników grill ceramiczny to odpowiedni wybór? 

Zalety grilli ceramicznych docenią prawdziwi miłośnicy grilla oraz wszyscy, którzy kochają gotowanie w ogrodzie czy w plenerze. Zarówno nowicjusze sztuki grillowania, jak i zapaleńcy, szukający rozwiązań najwyższej klasy powinni rozważyć zakup urządzenia tego typu, ze względu na jego szerokie spektrum możliwości przygotowywania potraw oraz ich charakterystyczny smak, inny niż w przypadku klasycznych grilli. W grillu ceramicznym upieczesz nie tylko stereotypowe grillowe potrawy jak kiełbaski, szaszłyki czy mięso, ale także warzywa.

Ale to nie wszystko. Masz ochotę na kawałek grillowanego łososia, gęsty gulasz, chrupiący chleb, czy soczysty antrykot? Grill ceramiczny umożliwi Ci przygotowanie każdego z nich, poradzi sobie nawet z pizzą. Smak każdego z dań z grilla ceramicznego jest wyjątkowy, osiągalny tylko poprzez przyrządzanie właśnie w tym urządzeniu. 

Grill ceramiczny czym się kierować? 

Modeli grilli ceramicznych jest na rynku wiele. Aby być zadowolonym z zakupu, warto najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim dobrze jest określić swoje potrzeby – dla ilu osób mają być przyrządzane potrawy czy jakie dania będą przygotowywane. Dla większych rodzin lub grup znajomych, gdzie potrzeba szybko i sprawnie przygotować wiele różnorodnych dań, dobrym wyborem może być model grilla ceramicznego w dużym rozmiarze jak Large albo XL. Można w nich przyrządzać jednocześnie potrawy dla 10 osób lub więcej! Wszystko zależy od dostępnej średnicy rusztu. Z kolei najmniejsze grille ceramiczne z oferty naszego sklepu posiadają średnicę już 24 cm, co spokojnie wystarczy dla zaspokojenia potrzeb 2 czy 3 osób.

Grill ceramiczny cena

Grille ceramiczne dostępne w naszym sklepie 4Prestige.pl wystepują w szerokim przedziale cenowym. Najtańsze, a przy tym najmniejsze modele, które możesz zabrać ze sobą na wyjazd weekendowy lub wakacje, występują już w cenie od około 3500zł. Z kolei modele większe, dostępne ze stelażem czy z szeregiem dodatków dających Ci więcej możliwości są odpowiednio droższe. W przypadku największych modeli, jak na przykład Big Green Egg 2XL cena sięga aż 19500 zł, ale ze względu na jego gabaryty, jest to idealny grill ceramiczny do ogrodu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu 4Prestige, a w razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt!