Aktywne filtry

Naczynia żeliwne

Naczynia takie jak garnki, patelnie czy kociołki nieodłącznie kojarzą się z gotowaniem i pracą w kuchni. Nie powinno to nikogo dziwić, są przecież podstawowymi akcesoriami każdego kucharza – niezależnie czy gotuje zawodowo dla gości restauracji, czy przygotowuje jedzenie dla domowników. Naczynia kuchenne mogą mieć przeróżne formy i kształty, mogą też być zrobione z różnych materiałów, co jest nie są bez znaczenia z perspektywy jakości przygotowywanych dań. Korzystanie z porządnych naczyń sprawia, że gotowanie jest przyjemniejsze, a czasem nawet i łatwiejsze. Dlatego planując kupno wyposażenia kuchennego, warto od razu postawić na akcesoria dobrej jakości. Przykładem mogą tu być naczynia żeliwne, które cieszą się wśród osób zajmujących się gotowaniem dużą estymą i popularnością. Patelnie i garnki żeliwne mogą odmienić cały proces przygotowywania potraw i sprawić, że czynność ta przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się prawdziwą przyjemnością.

Aktywne filtry

Dlaczego akurat żeliwo? Cechy naczyń żeliwnych

Żeliwne naczynia doceniane są zarówno przez szefów kuchni, jak i kucharzy amatorów. Wszystko dlatego, że potrawy przygotowane z ich pomocą naprawdę potrafią zachwycić. Czemu jednak żeliwo zawdzięcza swoją popularność? Co sprawia, że naczynia żeliwne są tak chętnie wybierane?

Jednym z istotnych czynników jest wyjątkowa wytrzymałość i trwałość tego materiału. Żeliwo jest twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, naczynia z niego zrobione niełatwo uszczerbić. Oczywiście – tak jak wszystko inne na świecie – nie są niezniszczalne i da się je zarysować, jednak przy prawidłowym użytkowaniu nie powinno być z tym problemu. Kolejną cechą żeliwa jest to, że równomiernie się nagrzewa oraz długo utrzymuje ciepło. Naczynia żeliwne są też odporne na wysokie temperatury.

Jeśli chodzi o utrzymanie naczyń żeliwnych w czystości, sprawa wygląda dość prosto. Do czyszczenia potrzeba jedynie wody i szmatki, którą można przetrzeć wnętrze naczynia po zakończeniu gotowania. Przepłukanie pod bieżącą wodą, a następnie wytarcie wilgotną gąbką czy ręcznikiem powinno wystarczyć do utrzymania garnka albo patelni w czystości i usunięcia z nich resztek jedzenia.

Z naczyniami żeliwnymi powinniśmy się jednak dobrze obchodzić, jeśli chcemy, by służyły nam przez długie lata. Zbyt szybkie i mocne rozgrzanie żeliwnych naczyń powoduje powstawanie nierównomiernych rozprężeń w metalu, co z kolei może doprowadzić do uszkodzenia ścianek i ich pękania, a nawet do wypaczenia dna. W uszkodzonych naczyniach gotowanie nie będzie już tak przyjemne, a nawet może się okazać niemożliwe. Nie powinniśmy nigdy dopuścić do podobnych sytuacji – traktujmy żeliwne naczynia z szacunkiem, a odwdzięczą się pysznymi potrawami.

Naczynia żeliwne – smaczne gotowanie w kuchni i w plenerze

Mówiąc o naczyniach żeliwnych, warto nadmienić, że są one wyjątkowo uniwersalne i wielofunkcyjne. Można używać ich zarówno na kuchence gazowej, jak i elektrycznej, a także w piekarniku. Jesteśmy wtedy w stanie gotować na kuchence zupę lub gulasz i piec w piekarniku soczysty befsztyk lub  kurczaka z chrupiącą skórką. Jako że żeliwo jest materiałem ferromagnetycznym, idealnie nadaje się do gotowania potraw na płytach indukcyjnych. Przyrządzone dania można przełożyć do brytfanny lub na półmisek, ale równie dobrze można serwować je wprost z naczyń żeliwnych, w których zostały przygotowane. Temperatura jedzenia będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, więc nie ma obaw, że potrawy po paru chwilach będzie trzeba podgrzać w kuchence mikrofalowej.

Co więcej, naczyń żeliwnych – co z pewnością docenią fani biwakowania i wyjazdów w teren – można też używać np. na otwartym ogniu czy rozżarzonych węglach. W plenerze niepodzielnie króluje grill, jednak naczynia żeliwne stwarzają dla niego świetną alternatywę albo po prostu umożliwiają uzupełnienie menu o potrawy, które na grillu ciężko przygotować. Taka patelnia czy kociołek żeliwny może sprawić, że biwakowa kolacja zmieni się w prawdziwą ucztę pełną niepowtarzalnych smaków i aromatów.

Widać więc gołym okiem, że żeliwo góruje pod względem uniwersalności nad naczyniami z ceramiki czy zwykłymi garnkami, których tak często i chętnie używamy w kuchni. Warto wziąć to pod uwagę, gdy następnym razem będziemy planować zakup nowych garnków lub patelni.

Naczynia z żeliwa – jakie naczynia żeliwne warto mieć w swojej kuchni?

Wiadomo już, że naczynia żeliwne to naczynia idealne do gotowania, duszenia i pieczenia. Można na nich smażyć i grillować, a następnie serwować potrawy bez strachu, że jedzenie szybko utraci temperaturę. Jednak kupując naczynia żeliwne, warto też zwrócić uwagę na ich jakość. Są firmy, które produkują i sprzedają sprawdzone produkty. Artykuły od renomowanych producentów to większa pewność oraz gwarancja zadowolenia.

Przykładem wartego uwagi produktu jest czarny garnek żeliwny z pokrywką OPA o pojemności 3,8 l. Naczynie nadaje się do wszystkich typów kuchni, umożliwia zarówno tradycyjne gotowanie, jak i grillowanie. Żeliwo emaliowane sprawia, że produkt ma wyjątkowo wysoką odporność na uszkodzenia. Garnek długo trzyma ciepło, a jego pojemność spokojnie pozwala na przygotowanie obiadu dla kilku osób.

Dla smakoszy, którzy uwielbiają wyjazdy i dobre jedzenie, idealnym wyborem może być z kolei kociołek żeliwny Dutch Oven na nóżkach marki Petromax. To świetne naczynie do gotowania potraw na grillu lub wolnym ogniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by używać go w piekarniku czy na kuchence. Kociołek wyposażony jest w solidny uchwyt, za pomocą którego można go łatwo przenosić. Produkty z żeliwa są dość ciężkie, dlatego wybierając produkt z myślą o pieszym podróżowaniu, warto szukać nieco lżejszych naczyń. Kociołek Dutch Oven do takich właśnie należy – nie jest duży, a więc można go dość wygodnie transportować, jednak jest na tyle pojemny, żeby wystarczył do przyrządzenia sycącego posiłku.

Innym przykładem solidnego produktu z żeliwa jest emaliowana patelnia żeliwna OPA, która – jak przystało na naczynia żeliwne – jest bardzo funkcjonalna i wielozadaniowa. Jej niewielka średnica doskonale nadaje się do przyrządzania różnego rodzaju blin, naleśników czy pancake’ów.