Blog
27.05.2022

Wybierz najlepszy rozpylacz oleju do grilla, a Twoje ruszty Ci podziękują!

 

 

 

Przed przystąpieniem do grillowania, warto zadbać o właściwe przygotowanie grilla i najbardziej potrzebnych akcesoriów. W szczególności troski wymagają wszelkiego typu żeliwne elementy czy dodatki. Niezabezpieczone będą narażone na działanie rdzy oraz przywieranie pokarmów. Jak tego uniknąć? Pokrywając ruszty żeliwne lub inne akcesoria (żeliwne płyty, skrzynki do wędzenia, kociołki czy patelnie) olejem rzepakowym. W ten sposób na ich powierzchni utworzy się warstwa ochronna, której potrzebujesz do swobodnego grillowania.

W celu rozprowadzenia oleju można posłużyć się różnymi akcesoriami, jak na przykład silikonowym pędzelkiem, ale jego używanie wymaga cierpliwości, dokładności i czasu, który nie będzie bezpośrednio poświęcony na grillowanie. Dlatego najszybszym rozwiązaniem będzie rozpylacz do oleju.

Czym jest rozpylacz oleju?

Najprościej rzecz ujmując, rozpylacz jest urządzeniem, które pozwala pod ciśnieniem wystrzelić mgiełkę oleju na wybraną powierzchnię, dokładnie tak samo, jak w przypadku sprejów w aerozolu czy rozpylaczy zwykłych płynów. Tu również naciskamy przycisk albo spust, a mechanizm zasysa powietrze przez dyszę i pod ciśnieniem rozpyla zawartość butelki. Dzięki temu zużycie oleju jest mniejsze, nakłada się go szybciej, wygodniej i bardziej równomiernie, niż innymi metodami.

Firma Broil King w swojej dystrybucji ma do zaoferowania trzy rozpylacze, zróżnicowane pod względem zarówno pojemności, jak i zastosowanych w nich rozwiązań technologicznych:

Rozpylacz Grill Pro

Rozpylacz marki Grill Pro jest najbardziej podstawowym modelem. Z wyglądu przypomina puszkę aerozolu, a jego zbiornik wykonano z cienkiego aluminium. Nie zajmuje wiele miejsca i pomieści w sobie 350 ml oleju, który z łatwością rozprowadzisz po rusztach czy potrawach w postaci delikatnej mgiełki.

Rozpylacz Broil King

Rozpylacz marki Broil King to wielofunkcyjne akcesorium, które działa bez użycia aerozolu i nie potrzebuje pompowania ani dozowania w trakcie używania. Wystarczy, że napełnisz zbiornik olejem, a dzięki specjalnej szybce w obudowie zawsze będziesz wiedział, kiedy należy napełnić go z powrotem. Bez problemu pomieści 250 ml oleju, abyś mógł naoliwić ruszty swojego grilla. 

Rozpylacz EVO

Najbardziej zaawansowanym rozpylaczem do oleju w ofercie Broil King, jest rozpylacz EVO. Posiada on innowacyjny system rozpylania, który przy pierwszym naciśnięciu cyngla zasysa ¼ łyżeczki oleju do specjalnej komory wewnątrz dyszy, a przy następnym rozpyla jej zawartość. Pomieści w sobie aż 500 ml oleju, przez co nie wymaga tak częstego napełniania.

Posiada dwa tryby rozpylania: horyzontalny, przeznaczony dla spryskiwania szerokich płaszczyzn oraz wertykalny, dzięki któremu świetnie pokryjesz olejem wąskie fragmenty rusztu czy płyty żeliwnej. Ze względu na fakt, że rozpylacz zasysa określoną ilość oleju za każdym razem, EVO umożliwia nakładanie jednolitych warstw oleju, dzięki czemu unikniesz sytuacji, w których część rusztów będzie nierównomiernie naoliwiona.

Dodatkowo, wykonany ze stali szlachetnej pojemnik charakteryzuje odporność na uszkodzenia, a jeśli postawisz go obok rozgrzanego grilla, nie stopi się pod wpływem temperatury, co może mieć miejsce, przy używaniu rozpylaczy gorszej jakości.

Czemu warto stosować rozpylacz oleju EVO?

Ze wszystkich rozpylaczy dostępnych w ofercie Broil Kinga, rozpylacz EVO jest najbardziej wydajnym, zarówno pod względem pojemności, jak również samego użytkowania. Zastosowane rozwiązania technologiczne pozwalają na rozpylanie olejów, octu czy marynat, a dysza spryskująca nie zatyka się. Warstwy oleju są nałożysz równomiernie na całej powierzchni, przez co rozpylacz świetnie sprawdzi się do konserwacji żeliwnych rusztów, płyt, garnków, kociołków czy patelni, jak również naoliwienia rusztów bezpośrednio przed grillowaniem.

Z powodzeniem można go wykorzystać również do marynowania potraw albo aromatyzowania ich, stosując wyszukane olejki ziołowe. Korzystając z rozpylacza EVO, przygotowywane potrawy pokryjesz mniejszą ilością oleju, niż przy użyciu innych metod, a co za tym idzie, uczynisz je zdrowszymi. Zastąpisz nim zwykły silikonowy pędzelek, którego używanie bywa nieporęczne i czasochłonne. Oszczędzasz czas, który możesz później przeznaczyć na grillowanie i spotkanie w gronie rodzinnym. Spróbuj, a przekonasz się sam i nie wymienisz go na żaden inny.