Blog
19.04.2022

Wędzarnie drewniane czy profesjonalne wędzarnie Borniak – którą wędzarnię wybrać do swojego ogrodu?

 

Wędzone produkty cieszą się dużą popularnością wśród osób, które lubią dobrze zjeść. Smak i aromat potraw z wędzarni jest niepowtarzalny. Jedzenie cieszy tym bardziej, jeśli wiemy, że nie ma w nim szkodliwej chemii i konserwantów. Jednak nie zawsze mamy taką pewność, gdy kupujemy w sklepie gotowe wędzonki. Dlatego warto zainwestować we własną wędzarnię, żeby samemu przygotowywać pyszne mięsa, wędliny i sery, które z pewnością zachwycą wybornym smakiem nie tylko domowników, ale i zaproszonych gości. Jednak zakup wędzarni to poważna decyzja, w końcu kupując tego rodzaju sprzęt, mamy w planach długotrwałe użytkowanie. Powinniśmy więc podjąć świadomą i przemyślaną decyzję.

Skąd wiedzieć, jaki rodzaj wędzarni wybrać? Który model sprawdzi się najlepiej? Wędzarnia drewniana czy profesjonalna wędzarnia uznanego producenta? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Kilka słów o wędzarniach drewnianych. Wady i zalety takiej konstrukcji

Drewniana wędzarnia to najlepszy wybór dla osoby, która nie boi się majsterkowania i lubi robić wszystko samodzielnie. Wędzarnię taką można bowiem zbudować niskim kosztem, jeśli ma się do dyspozycji wystarczająco dużo czasu. Bez problemu można samemu zbudować małą i funkcjonalną wędzarnię we własnym ogrodzie, ale jeśli nie ma się doświadczenia lub chce się mieć bardziej skomplikowaną konstrukcję z wieloma dodatkowymi elementami i udogodnieniami, lepiej zlecić realizację projektu osobom, które mają doświadczenie w tej dziedzinie.

Zalety wędzarni drewnianych

Cena wędzarni drewnianej zależy od wielu czynników, począwszy od rodzaju użytego drewna, poprzez jej wymiary, aż po liczbę półek w niej umieszczonych oraz sposób ich mocowania. Nie da się więc dokładnie określić kosztów, jakie trzeba ponieść, żeby wybudować z drewna własną wędzarnię, jednak – naturalnie – im więcej udogodnień będziemy chcieli tam zainstalować, tym więcej pieniędzy będziemy musieli wydać. Tak czy inaczej, jeśli samodzielnie budujemy lub zlecamy budowę fachowcom, to od nas zależy wygląd, rozmiar i rodzaj materiałów, a co za tym idzie – mamy dużą kontrolę nad kosztami wędzarni.

Dużym atutem budowy wędzarni z drewna jest to, że możemy zaplanować dokładnie, jak chcemy, by urządzenie ostatecznie wyglądało. Mamy możliwość dopasować je do wystroju ogrodu i ilości dostępnego miejsca. Kolejna zaleta wędzarni z drewna to stosunkowo niska waga – drewniana wędzarnia w większości przypadków będzie ważyć mniej niż metalowa, jest więc bardziej mobilna.

Wady wędzarni drewnianych

Wędzarnia drewniana, mimo swoich licznych zalet, ma też oczywiście wady. Pierwszą z nich jest trwałość urządzenia. Wędzarnie drewniane, ze względu na materiał, z którego są zbudowane, charakteryzują się mniejszą trwałością. Trzeba regularnie zabezpieczać drewno impregnatami, by uchronić je przed wilgocią i szkodnikami. Należy też co jakiś czas sprawdzać konstrukcję pod kątem ubytków. Poza tym nie ma co ukrywać – metal łatwiej utrzymać w czystości niż drewno.

Przy intensywnym użytkowaniu w drewnianej wędzarni może pojawiać się np. pleśń – może to spowodować obniżenie jakości przygotowywanych potraw, nie mówiąc o ryzyku zatrucia. Wędzonki z takiej wędzarni nie będą już tak zdrowe i wartościowe jak na początku, a więc cieszenie się smakiem wędzonych mięs może być znacząco utrudnione.

Profesjonalne wędzarnie Borniak – markowy sprzęt do wędzenia. Mocne i słabe strony wędzarni elektrycznej

Wędzarnia elektryczna jest znacznie trudniejsza do skonstruowania bez specjalistycznego sprzętu i odpowiednich umiejętności. Jeśli więc nie jesteśmy ekspertami w tym fachu, powinniśmy raczej zdecydować się na kupno gotowego sprzętu od producenta. Godną zaufania firmą jest polska firma Borniak. To marka, która ma duże doświadczenie i produkuje profesjonalne wędzarnie elektryczne. Urządzenie takie można po prostu postawić w ogrodzie i rozpocząć wędzenie własnych produktów w domowych warunkach.

Zalety wędzarni elektrycznych Borniak

Do niewątpliwych zalet wędzarni elektrycznych należy ich trwałość. Wykonane z blachy nierdzewnej są odporniejsze niż drewno i znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Ogromnym atutem urządzeń Borniak jest łatwość obsługi – sam proces wędzenia przebiega automatycznie. Wystarczy wsypać zrębki wędzarnicze i uruchomić sprzęt – spalanie zachodzi samoczynnie. Dzięki temu nawet niedoświadczony amator bez problemu poradzi sobie z wędzeniem potraw.

Wędzarnia elektryczna oferuje wbudowaną grzałkę, która automatycznie nagrzewa się do zadanej temperatury, dzięki czemu pozostaje ona stała przez cały czas trwania procesu. Dodatkowo drzwi wyposażone są w uszczelkę, dzięki czemu można je szczelnie zamknąć – zapobiega to powstawaniu niepotrzebnych prądów powietrza w komorze, co zwiększa efektywność wędzenia i ogranicza straty ciepła. Konstrukcja wędzarni jest dobrze przemyślana – wędzarnie Borniak wyposażone są w generator dymu, który wytwarza niezbędny w procesie wędzenia dym, nadający potrawom charakterystycznego aromatu. Możemy samodzielnie wyregulować ilość dymu, żeby osiągnąć pożądane rezultaty.

Wady wędzarni elektrycznych Borniak

Profesjonalne wędzarnie elektryczne popularnych marek takich jak Borniak oferują wiele funkcji i są proste w obsłudze, jednak za udogodnienia trzeba oczywiście zapłacić. Dlatego jeśli rozpatrujemy wady takich urządzeń, możemy zaliczyć do nich cenę. Jako że wędzarnia elektryczna – jak sama nazwa wskazuje – działa na prąd, jesteśmy też zależni od energii elektrycznej. Jeśli zdarzy się przerwa w dostawie prądu, proces wędzenia zostanie wstrzymany, a my będziemy musieli poczekać, aż wszystko wróci do normy.

Jest jeszcze jeden aspekt, który niektórzy wielbiciele wędzonek mogą uznać za minus. Chodzi o to, że w przypadku wędzarni elektrycznych proces wędzenia przebiega automatycznie. Nie trzeba się specjalnie angażować, wystarczy uruchomić urządzenie i wszystko „zrobi się samo”. Osoby, które lubią robić wszystko na własną rękę i są wielkimi zwolennikami metod tradycyjnych, mogą być z tego powodu niezadowolone.

Wędzarnia elektryczna Borniak czy wędzarnia drewniana? Podsumowanie rozważań

Wędzarnie elektryczne Borniak nie bez powodu cieszą się dobrymi opiniami. Obsługa takiego urządzenia jest intuicyjna i łatwo się jej nauczyć, dodatkowo wyposażone jest ono w przydatne elementy takie jak termostat. Wędzarnie drewniane wyglądają za to bardziej swojsko, można dopasować je do otoczenia własnego ogrodu. Co istotne, jeśli posiada się odpowiedni sprzęt, umiejętności i odrobinę chęci, można samemu stworzyć takie urządzenie „po kosztach”, mając pełną kontrolę nad tym, jak będzie wyglądało i jakie funkcje będzie posiadało.

Decydując się na konkretny rodzaj wędzarni, warto rozważyć wszystkie za i przeciw – tylko dzięki świadomemu podejściu można podjąć właściwą decyzję. Tak czy inaczej, warto zainteresować się tematem. Możliwość wędzenia żywności bez użycia chemicznych dodatków w warunkach domowych to coś naprawdę wspaniałego. Dzięki temu możemy przygotowywać zdrowe i pyszne produkty żywnościowe takie jak wędliny czy inne wyroby mięsne. Mamy nadzieję, że nasz krótki tekst pomoże w dokonaniu odpowiedniego wyboru.