Blog
29.05.2020

System PGT – grilluj z maksymalną wydajnością

 

system pgt w grillach gazowych Broil King

Większa wydajność, lepszy smak dań i doskonały aromat każdej potrawy – to tylko część z wielu korzyści, jakie daje system PGT. Ta innowacyjna technologia od ekspertów marki Broil King to ukłon w stronę nowoczesnego grillowania. Jakie korzyści daje legendarny system oraz czy naprawdę pozwala osiągać tak spektakularne efekty, jakie obiecuje producent?

Czym jest system PGT w grillach gazowych Broil King?

PGT, czyli Performance Grilling Technology to wydajny system, wykorzystywany wyłącznie w grillach gazowych marki Broil King. Na ten enigmatyczny skrót składa się pięć rozwiązań technologicznych, które z założenia mają zapewniać jeszcze lepsze efekty grillowania. Rozwiązania systemu PGT dotyczą: piekarnika, rusztów, aromatyzerów, palników oraz zaworów i pokręteł.

Jakie są zalety systemu PGT?

Obszerny piekarnik

W grillach gazowych Broil King z zastosowanym systemem PGT piekarnik jest wyższy. Wpływa to zarówno na możliwości kulinarne (zmieścimy w nim nawet całego kurczaka w pozycji stojącej oraz dania dla całej rodziny jednocześnie), jak i wydajność sprzętu. Wielkość piekarnika pozwala też bez problemu umieścić w środku górną półkę – doskonałe miejsce do grillowania warzyw lub drobnych mięs albo utrzymywania na przykład ziemniaków w folii w oczekiwaniu na gości.

Doskonała cyrkulacja powietrza i izolacja ciepła

Wysoka pokrywa piekarnika w systemie PGT wpływa też na prędkość grillowania – potrawy pieką się średnio o 30% szybciej. Ruch ciepłego powietrza sprawia dodatkowo, że dania wypieczone są bardziej równomiernie. Taki sposób pieczenia znamy na przykład z tradycyjnych piekarników z funkcją termoobiegu. Co więcej, system PGT to też wyższa izolacja cieplna wewnątrz piekarnika – a to jest gwarancją wydajności sprzętu.

Niezniszczalne dwustronne ruszty

System PGT oferuje dwustronne ruszty żeliwne lub z odlewu ze stali szlachetnej. Co je cechuje? To, co jako pierwsze rzuca się w oczy to ich kształt. Niewielkie odległości pomiędzy kolejnymi żeberkami sprawiają, że drobne kawałki potraw nie wpadają pod ruszt. Dwie strony rusztu znajdują zastosowanie przy różnego typu daniach: rynienki sprawdzą się do grillowania tłustych mięs, natomiast stożki pozwalają uzyskać pożądaną kratkę na przykład na stekach. Jednak to, co robi największe wrażenie podczas grillowania, to moc rusztów. Dzięki swojej dużej masie ruszt pozostaje rozgrzany na długi czas, dzięki czemu grill jest dużo bardziej ekonomiczny. Ruszty wykonane z żeliwa bardzo długo utrzymują ciepło i nie wychładzają się tak szybko, jak inne materiały. Mięso jest aromatyczne oraz soczyste – nieważne, czy grillujemy pierś z kurczaka, bekon czy gruby kawałek steka.

Doskonała soczystość potraw

Producent do swoich grillów wykorzystuje aromatyzery Flav-R-Wave. To właśnie aromatyzery (nie rodzaj zasilania czy rusztu) mają największy wpływ na finalny smak i zapach potraw przygotowywanych na grillu. Sekretem pysznych dań z grilla są skapujące z rozgrzanego mięsa soki, tłuszcz oraz przyprawy – to one odparowując, nadają grillującemu się jedzeniu odpowiedni smak, kruchość i aromat. Aromatyzery Flav-R-Wave od Broil King służą za rozgrzaną powierzchnię pokrywającą całe dno piekarnika, która następnie odparowuje skapujące krople. Producent umieścił je wewnątrz grilla pod kątem nachylenia 32° – wszystko po to, by uzyskać idealny efekt parowania bez jednoczesnego spalania skapujących soków.

Równomierne rozgrzanie rusztu

Dzięki palnikom o opatentowanej przez Broil King nazwie Dual-Tube, temperatura na całej długości rusztu zawsze pozostaje taka sama. Co to oznacza? Koniec z nierównomiernie wypieczonymi daniami. Palniki w systemie PGT wykonane są ze stali szlachetnej, odpornej na temperatury dochodzące nawet do 600°C. Co więcej, w ciągu zaledwie kilku minut wychładzają się do 25°C.

Precyzyjna kontrola temperatury

Niezwykle istotnym aspektem procesu grillowania jest dokładna kontrola płomienia. To przecież płomień bezpośrednio wpływa na temperaturę, a co za tym idzie – ciepło wewnątrz urządzenia. Grille gazowe Broil King z systemem PGT wyposażone są w zawory Linear-Flow, a także pokrętła Sensi-Touch. Zawory zapobiegają nagłym skokom temperatury – wzrost ciepła jest liniowy, co pozwala osiągać lepsze efekty. Z kolei pokrętła obracają się o 180° (a nie 90°, jak w przypadku innych modeli). Pomaga to w szybkim oraz bardzo precyzyjnym manewrowaniu pokrętłem i ustawieniu dokładnie takiej temperatury, jakiej aktualnie potrzebujemy.

zawory w grillu gazowym Broil King

Różnice między grillami gazowymi z PGT oraz bez PGT

Poza oczywistymi zmianami technologicznymi, jak większy piekarnik, palniki Dual-Tube czy pokrętła Sensi-Touch, można zauważyć jeszcze kilka znaczących różnic pomiędzy modelami Broil King z PGT oraz tymi bez tego systemu. Grille bez technologii PGT wyróżniają się przede wszystkim jednostronnymi rusztami. Co więcej, są one mniejsze i lżejsze (różnica wynosi około kilograma), a żeberka rozstawione są nieco szerzej. Mają też znacznie słabszą zdolność utrzymywania ciepła, a także równomiernego rozprowadzania go po całej powierzchni. Oba rodzaje grillów różnią się też długością okresu gwarancyjnego – dla modeli z systemem PGT oferta jest korzystniejsza. Gwarancja na palniki starszych modeli wynosi aż dwa razy krócej. Grille z systemem PGT wiążą się z nieco wyższą ceną. Różnica wynika z przyczyn technicznych – nowoczesne modele korzystają z lepszych materiałów oraz bardziej rozbudowanych funkcjonalności. W przypadku marki Broil King można dostrzec zasadę, że im wyższa cena – tym lepsza jakość grilla. Modele bez systemu PGT przeznaczone są dla osób mniej zaawansowanych, które grillują nieco rzadziej i nie wymagają od sprzętu najwyższej funkcjonalności. Dla osób, które są jednak gotowe, aby nieco dołożyć do jakości – różnica w przyjemności grillowania z pewnością będzie zauważalna.

różnice pomiędzy grillami gazowymi Broil King z PGT i bez PGT