Blog
18.03.2022

Wędzenie sera – w jaki sposób to robimy? Jak się za to zabrać?

 

Sery to popularne przysmaki na całym świecie. Uwielbiają je zarówno zwyczajni ludzie, jak i koneserzy serów wykwintnych. Wykorzystuje się je na różne sposoby – do kanapek, do dań głównych, w charakterze przystawek i kluczowych dodatków, mających nadać potrawom niepowtarzalnego smaku. Od dawna znany jest też zwyczaj wędzenia serów, czy to w formie oscypków, czy zwykłych. Podczas wędzenia ser zyskuje wyrazisty smak i aromat dymu, a odpowiednio przechowywany pozostanie smaczny przez długi czas. To, jaki posmak będzie miał ser, zależy od tego, jaki rodzaj drewna do wędzenia wybierzemy.

Samodzielne wędzenie sera przynosi nie tylko niesamowitą satysfakcję, ale także korzyści smakowe i zdrowotne! Wędząc samodzielnie, mamy całkowitą pewność, co do tego, jakie składniki znajdują się w naszym serze i unikniemy konserwantów, które bardzo często zakradają się do naszych posiłków. Sami kontrolujemy cały proces od początku do końca. Wędzenie sera stanowi też doskonałe uzupełnienie grillowania, podczas którego uwędzony ser może stanowić świetną przekąskę przed daniem głównym. A rozgrzany, świeżo ściągnięty z rusztu zachwyca swoim smakiem i aromatem. 

Rodzaje serów, które możemy uwędzić?

Wędząc ser samemu możemy użyć dowolnej odmiany sera, choć nie każdy z nich uwędzi się tak samo łatwo. Chcąc samodzielnie uwędzić swój ser, warto zacząć od wędzonego sera białego. Ten rodzaj sera będzie łatwiejszy do wędzenia niż bardziej dojrzały ser żółty, który z powodu znacznie większej gęstości niż sery białe, może sprawiać dodatkowe trudności. 

W przeszłości wędzenie służyło przede wszystkim do konserwowania żywności. Ta naturalna metoda była od wieków stosowana w celu przedłużenia trwałości sera. Oprócz konserwowania sera, wędzenie nadaje mu również niepowtarzalny smak i aromat.

Na jakiej wędzarni możemy przygotowywać sery – dlaczego warto wędzić w elektrycznej wędzarni Borniak?

Aby uwędzić ser, dawniej używano kamiennego pieca. Obecnie mamy do dyspozycji znacznie więcej urządzeń, które upraszczają i przyspieszają cały proces. Na rynku istnieje wiele dostępnych rodzajów wędzarni, ale jedną z najpopularniejszych jest wędzarnia cyfrowa. Taka wędzarnia oferuje szereg udogodnień, z których główną jest cyfrowy panel sterowania, zapewniający maksymalną automatyzację całego procesu wędzenia. Dzięki temu utrzymanie stałej temperatury w wędzarni nie stanowi żadnego problemu. Jednocześnie użycie cyfrowej wędzarni będzie idealna na początek dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wędzeniem. Jednym z najbardziej zaawansowanych modeli na rynku jest Smoker BBQ Borniak Nierdzewny 150 Cyfrowy, o pojemności wynoszącej aż 150 litrów!

Na swoim wyposażeniu posiada 7 półek, a w zasobniku generatora dymu spokojnie zmieścimy 20 kg wsadu. Wędzarnia ogrodowa Borniak Smoker BBQ wykonana jest z wysokiej jakości szlifowanej stali nierdzewnej, która jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia oraz szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Jakim drewnem można wędzić ser?

W ofercie firmy Borniak znajdziemy zrębki wędzarnicze śliwy, brzozy, dębu, jabłoni, wiśni, buku, czereśni i olchy, chociaż najlepiej używać drewna z drzew owocowych. Dzięki temu podnosimy walory smakowe sera. Należy również unikać drewna pochodzącego z drzew iglastych, ponieważ zawierają one bardzo dużo żywicy, a ta niestety osadzi się na powierzchni sera.

Należy wybierać drewno, na którym nie ma pleśni. Warto też pamiętać, że niektóre gatunki drewna zawierają substancje, które mogą wywoływać alergie, dlatego decydując się na wędzenie, dobrze wziąć to pod uwagę.

Jak wędzimy ser?

Aby spróbować swoich sił w wędzeniu sera, musimy dowiedzieć się, jaki jego rodzaj wybrać, jak go odpowiednio przygotować oraz jak zrobić właściwą solankę do sera.

Kąpiel solankowa

Kąpiel w solance to najpopularniejszy sposób na przygotowanie sera do wędzenia, warto jednak zaznaczyć, że ser żółty nie wymaga kąpieli solankowej. Będziemy potrzebować torebki soli niejodowanej i kilku litrów wody. Ciężko podać jeden uniwersalny przepis na idealną solankę – jeśli chodzi o proporcje, to tutaj najlepiej sprawdzi się metoda prób i błędów Jednak, można wyjść od następującej mieszanki: na 1l wody dodajemy około 22 g soli niejodowanej. W przygotowanym roztworze moczymy ser. Czas namaczania sera zależy od rodzaju wybranego sera (solanka wchłania się wolniej w twarde sery). Jednak ogólnie rzecz biorąc, dobrze sprawdza się następująca zasada – 1 godzina moczenia sera w solance na 0,5 kg sera i około 2 cm grubości. Przygotowany ser umieszczamy w kąpieli solankowej o stężeniu 9–11% na odpowiednio wyliczony czas.

Następnie odsączamy ser papierowym ręcznikiem i zostawiamy go w ciemnym i chłodnym miejscu na około 2 godziny (skórka sera musi być całkowicie sucha). Po wysuszeniu można dodać ulubione przyprawy (np. jagody jałowca, tymianek), aby nadać serowi szczególny smak.

Przygotowanie dymu

Zrębki wędzarnicze kładziemy na rozżarzony węgiel, aby ulegały spalaniu i wytworzyły dym. Intensywność dymu zależy od ilości węgla i dodanych zrębków. Temperatura powinna mieścić się w granicach 40–50°C. Do tego celu najlepiej używać zrębków dębowych, bukowych lub jabłkowych, ponieważ nie są one zbyt mocne i nie wytwarzają zbyt dużo substancji smolistych.

Następnie owijamy ser przy użyciu siatki wędliniarskiej, pamiętając o zawiązaniu siatki z obu stron – zapobiegnie to ewentualnemu wypadnięciu sera.

Istnieją dwa potencjalne sposoby wędzenia sera – na ciepło i na zimno. Pierwszy sposób opiera się na wędzeniu przy użyciu ciepłego dymu, drugi używając dymu o niższej temperaturze, ale przez dłuższy czas, przez co ser bardziej przesiąknie aromatem dymu. Jednocześnie, maksymalna temperatura wędzenia serów nie powinna przekraczać 50°C. Sery białe, żółte i wędzone typu włoskiego nie lubią zbyt wysokiej temperatury, ale nie powinna być ona również niższa niż 35°C. Jeśli chodzi o czas wędzenia, to jest zależny od naszych osobistych preferencji, jednak można przyjąć, że ser powinien być wędzony mniej więcej 3–5 godzin.

Do wędzenie sera świetnie sprawdzą się profesjonalne wędzarnie, jak na przykład Wędzarnia Borniak Alu-Cynk 70 Cyfrowa, które pozwalają na przygotowywanie pysznych wędzonek w ogrodzie.

Wędzenie

Po pierwszym uruchomieniu wędzarni wlewamy wodę do połowy miski i ustawiamy ją na środku, tuż pod grzałką generatora dymu. Zrębki drewna wsypujemy do zbiornika elektrycznego generatora dymu w wędzarni elektrycznej. Przy pomocy przełącznika uruchamiamy generator dymu i komorę wędzarniczą, a na panelu sterowania ustawiamy odpowiednią temperaturę. Komora wędzarnicza powinna się rozgrzewać przez około 2 godziny.

Przechodzimy do właściwego wędzenia. Jeśli chcemy wędzić w ciepłych temperaturach (30–60°C), uruchamiamy sam generator dymu (można też uruchomić szafę wędzarniczą w przypadku wędzenia w niekorzystnych warunkach atmosferycznych) i ustawiamy odpowiednią temperaturę na panelu sterowania. Po tych czynnościach rozpoczynamy wpuszczanie odpowiedniej ilości dymu do komory. Pozostawiamy sery do uwędzenia na kilka godzin.