Blog
07.11.2023

Stek wołowy z grilla – przygotuj z termometrem Meater

 

Stek wołowy to jedno z najbardziej pożądanych dań mięsnych, które zachwyca smakiem i aromatem. Jednak przygotowanie idealnego steku nie jest takie proste, jak się wydaje. Wymaga odpowiedniego doboru mięsa, przypraw, czasu i temperatury pieczenia. Zapomnij o starej sztuce “na oko”, gdy przyrządzasz tego typu mięso. Dobry surowiec kosztuje, a my nie chcemy zepsuć naszego dania na ruszcie. Dlatego aby idealnie trafić w punkt i zawsze uzyskać pożądany stopień wysmażenia, z pomocą przychodzi nowoczesny gadżet do grillowania – Termometr bezprzewodowy Meater. W tym poradniku przeprowadzę cię proces grillowania mięsa , w taki sposób aby uzyskać właściwą temperaturę mięsa w środku.

Czym jest termometr bezprzewodowy Meater?

Termometr bezprzewodowy Meater to urządzenie, które umożliwia precyzyjny pomiar temperatury wewnętrznej mięsa, ryb i innych potraw. Jest to urządzenie bezprzewodowe, co oznacza, że nie jest podłączone do kabla. Dzięki temu można je łatwo umieścić w potrawie, bez konieczności martwienia się o plączące się przewody.

Urządzenie składa się z dwóch elementów:

 • Stacji bazowej, która łączy się z sondą pomiarową za pomocą technologii Bluetooth. Stacja bazowa jest zasilana za pomocą baterii AAA.
 • Sondy pomiarowej, która umieszcza się w potrawie. Sonda jest wodoszczelna i odporna na wysokie temperatury.

Termometr Meater jest kompatybilny z aplikacją mobilną Meater, która jest dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS. Aplikacja umożliwia wyświetlanie aktualnej temperatury potrawy w czasie rzeczywistym, a także ustawianie alarmów, które informują o osiągnięciu określonej temperatury.

Jakie wybrać mięso wołowe na stek?

Tajemnica miękkiego steku wołowego

Pierwszą istotną kwestią jest wybranie dobrego surowca na mięso. Sugerujemy zapoznać się ofertą na rynku i wybrać dobrego dostawcę. Najlepsze mięso na steka pochodzi z krów rasy Angus. Mięso tej rasy jest bogate w tłuszcz marmurkowy, który nadaje stekom wyjątkowy smak i soczystość. Tłuszcz marmurkowy to drobne żyłki tłuszczu, które są rozmieszczone w całym mięśniu. Tłuszcz ten podczas smażenia lub grillowania topi się, tworząc chrupiącą skórkę i soczyste wnętrze.

Inne rasy krów, które nadają się na steki to:

 • Hereford
 • Shorthorn
 • Limousin
 • Wagyu

Grubość steka:

Najlepiej jest grillować steki o grubości 3-5 cm. Dzięki temu mięso będzie miało czas na wytworzenie się soku, który sprawi, że stek będzie soczysty. Im grubszy stek, tym dłużej będzie go trzeba grillować, aby osiągnął odpowiednią temperaturę wewnętrzną. Steki o grubości mniejszej niż 2,5 cm mogą być suche i twarde natomiast steki o grubości większej niż 5 cm mogą być trudne do równomiernego wypieczenia.

Najpopularniejsze rodzaje steków:

Stek z antrykotu to stek wołowy pochodzący z mięśnia longissimus dorsi, który znajduje się w przedniej części grzbietu wołu. Mięsień ten charakteryzuje się dużą ilością tłuszczu marmurkowego, który nadaje stekom z antrykotu wyjątkowy smak i soczystość.

Steki z antrykotu można podzielić na dwie główne kategorie:

 • Rib eye – stek z antrykotu z dużą ilością tłuszczu marmurkowego, którynadaje mu wyjątkowy smak i soczystość.
 • T-bone – stek z antrykotu z fragmentem polędwicy, charakteryzuje się dużą ilością smaku i aromatu.

Stek z rostbefu to stek wołowy pochodzący z mięśnia longissimus dorsi, który znajduje się w tylnej części grzbietu wołu. Mięsień ten charakteryzuje się dużą ilością tłuszczu marmurkowego, który nadaje stekom z rostbefu wyjątkowy smak i soczystość.

Steki z rostbefu można podzielić na kilka głównych kategorii:

 • Strip – stek z rostbefu, charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem.
 • New York strip – stek z rostbefu, jest rzadszą odmianą steka strip.
 • Sirloin – stek z rostbefu, charakteryzuje się delikatnym smakiem i soczystością.

Jak przygotować Steka na grillu przy użyciu Termometra Meater ?

1. Krok:
Kawałek steka można skropić olejem oraz natrzeć gruboziarnistą solą. Sól pozwoli zrumienić mięso i utrzymać je bardziej wilgotnym, dzięki czemu kawałek naszego mięsa będzie bardziej chrupiący.

2. Krok
Uruchamiamy naszego grilla. My wybraliśmy grilla Broil King Baron który szybko się nagrzewa oraz posiada masywne ruszty. Ruszty smarujemy olejem rzepakowym, następnie nagrzewamy grilla do 300.C

3. Krok
Wrzucamy mięso na ruszt. Karmelizujemy jego zewnętrzną stronę po 30s metodą “ten and two” , robiąc charakterystyczny wzór na steku. Wyciągamy steka na deskę.

4. Krok
Integrujemy nasz telefon z aplikacja Meater. I nastawiamy plan na pożądany stopień wysmażenia. Wsadzamy sondę termometru do Steka.

5. Krok
Kładziemy steka na ruszcie i na otwartej pokrywie dociągamy steka metoda pośrednią. Aplikacja poinformuje nas kiedy należy wyciągnąć kawałek mięsa.

6. Krok
Wyciągamy steka z grilla i kładziemy na deskę. Pozostaw mięso na 5 minut aby odpoczęło , a soki z powrotem rozeszły się po mieście wewnątrz