Blog
18.08.2021

Kosze do rożna GrillPro i Broil King

 

Jak sami wiecie grille na rynku posiadają wiele dodatkowych funkcji jak palniki na podczerwień, kuchenki boczne czy zestawy rożna obrotowego. Producenci prześcigają się w dodawaniu kolejnych funkcji, aby dzisiejsze grille przypominały w pełni wyposażone kuchnie w ogrodzie. Podjęcie decyzji o zakupie grilla z kuchenką boczną jest dużo łatwiejsze, ponieważ klienci są w stanie dużo łatwiej wyobrazić sobie do czego można takiej kuchenki użyć i przełożyć to na własne potrzeby. Z rożnem obrotowym jest trochę trudniej. Większość klientów zakłada, że nie potrzebują grilla z rożnem, ponieważ nie do końca lubią grillować całego kurczaka i najprawdopodobniej nie będą rożna używać. Zazwyczaj kiedy odpowiadamy, że rożno nie służy tylko do grillowania całego kurczaka, klienci zadają pytanie “A co jeszcze można zrobić na tym rożnie?”

W tym artykule pominiemy takie “oczywiste oczywistości” jak szaszłyk, pieczeń czy kebab. Postaramy się przybliżyć mniej oczywiste zastosowanie rożna obrotowego. Do tego posłużą nam akcesoria dedykowane do rożna takie jak kosze do grillowania. Na rynku można znaleźć mnóstwo różnych koszy do grillowania od różnych producentów. Dzisiaj skupimy się na dwóch przykładach: płaskiego kosza marki GrillPro oraz nowego kosza do rożna marki Broil King.

Płaski kosz do rożna GrillPro:

Płaski kosz do rożna GrillPro to bardzo proste urządzenie. Zamykamy jedzenie – ściskając je tak aby nie przemieszczało się wewnątrz kosza podczas obracania. Kosz wykonany jest ze stali nierdzewnej. Dodatkowo został pokryty emalią ceramiczną aby zapobiegać przywieraniu potraw, co jest szczególnie przydatne podczas grillowania delikatnego mięsa ryb.
Obsługa kosza jest banalnie prosta! Wkładamy jedzenie do kosza, zamykamy, następnie montujemy go na rożnie poprzez wsunięcie rożna przez dedykowane otwory. Na koniec dokręcamy śruby na dnie kosza tak, aby sztywno “siedział” na rożnie.
Kosz nadaje się do grillowania różnych rodzajów potraw. Począwszy od warzyw czy owoców morza np krewetki, przez większe kawałki mięsa jak udko z kurczaka, po całe obiady jak np. karkówka z ziemniakami. Kosz posiada regulację zacisku właśnie po to, żeby można było dostosować go do różnych rodzajów potraw.

Kosz do rożna Broil King:

To nowość w asortymencie marki Broil King. Przeznaczenie jest takie same jak  płaskiego kosza GrillPro, ale idea grillowania jest zupełnie inna.
Kosz ma kształt bębna montowanego na rożnie, w którym zamykamy jedzenie. Najlepiej sprawdza się do grillowania małych, bądź drobno pokrojonych kawałków mięs – samych albo z warzywami. W odróżnieniu od płaskiego kosza GrillPro, drobne kawałki mięsa nie są ściśnięte w koszu tylko obracają się luźno w bębnie kosza. Trochę  jak piłki w maszynie losującej. Dzięki temu wolnemu obracaniu i mieszaniu się – kawałki mięsa są równomiernie grillowane.  Otwory w koszu odprowadzają tłuszcz oraz soki z warzyw.
Jako ciekawostkę warto dodać, że kosza można używać jako woka perforowanego do warzyw i owoców morza podwieszanego na rożnie.
Rożno obrotowe ma mnóstwo zastosowań o ile posiadamy odpowiednie akcesoria. Największą zaletą koszy montowanych na rożnie jest to, że nie musisz stać przy grillu i pilnować jedzenia. Wystarczy, że nałożysz jedzenie i wstawisz do grilla, a reszta zrobi się sama! Mniej stania przy grillu to więcej czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi.