Blog
01.10.2023

Czym jest i do czego służy papier rzeźniczy? Poradnik od Broil King

.

Jeden produkt – wiele zastosowań. Papier rzeźniczy to produkt wielofunkcyjny, który powinien znać każdy miłośnik grillowania. Wspólnie z marką Broil King przyjrzymy się, jakie jest zastosowanie papieru rzeźniczego oraz jak wykorzystać maksymalnie jego potencjał!

Co to jest papier rzeźniczy?

Papier rzeźniczy to produkt papierowy, który stanowi niezastąpione narzędzie w kuchni każdego fana grillowania. Jego naturalne włókna pozwalają mięsu oddychać, utrzymując jednocześnie stałą temperaturę grillowanej potrawy. Jest tak wytrzymały, że nie rozpada się pod wpływem soku skapującego z mięsa czy tłuszczu. Może mieć także inne zastosowania, takie jak wędzenie, pieczenie, przygotowywanie mięsa czy pakowanie gotowych dań.

Jak korzystać z papieru rzeźniczego?

Papier rzeźniczy to produkt, który może być wykorzystywany do różnych potraw i celów w naszej kuchni – także tej pod chmurką. Fenomenalnie sprawdza się podczas grillowania. Możesz zawinąć w niego kawałki ulubionego mięsa, aby zachować ich soczystość i ochronić przed bezpośrednim kontaktem z ogniem. To jest szczególnie przydatne przy grillowaniu delikatnych ryb, kurczaka czy karkówki. W przeciwieństwie do folii aluminiowej papier oddycha i nie odbija ciepła, dzięki czemu mięso pozostaje idealnie kruche.

  • Inne zastosowanie papieru rzeźniczego to wędzenie mięsa. Brzoskwiniowy lub różowy papier rzeźniczy mogą być używane do zawijania wędlin, ryb czy serów przed wędzeniem. Papier rzeźniczy pozwala nadać daniom aromat dymu wędzarniczego, jednocześnie chroniąc je przed zanieczyszczeniami.
  • Można go także wykorzystać jako podkładkę do przyprawiania mięsa przed grillowaniem lub pieczeniem. Powlekany papier rzeźniczy lub biały papier rzeźniczy są też używane jako nakrycie stołu, szczególnie podczas pikników i imprez na świeżym powietrzu. Chronią stół przed zabrudzeniami i ułatwiają sprzątanie.

Papier rzeźniczy do pieczenia w piekarniku

Co ciekawe, papier rzeźniczy to też nieoceniony gadżet w kuchni. Jest szalenie wytrzymały i odporny na wysokie temperatury, dlatego można go wkładać do piekarnika. Warto nim zawinąć pieczonego kurczaka, rybę lub warzywa – to pomoże utrzymać wilgoć i aromat potraw. Należy jednak pamiętać, że papier rzeźniczy do pieczenia nie może być stosowany w temperaturze powyżej 230 stopni Celsjusza, gdyż może się spalić.

Papier rzeźniczy od Broil King

Mimo że istnieją różne rodzaje papieru rzeźniczego, Broil King ma w ofercie ten najbardziej uniwersalny, czyli brzoskwiniowy papier rzeźniczy. Jak wygląda produkcja papieru od Broil King? Wykonuje go ze specjalnej z pulpy drzewnej (ten proces produkcji papieru nosi nazwę kraft). Zaletami papieru rzeźniczego typu kraft jest wytrzymałość. Ten od Broil King ma niesamowicie grubą strukturę, więc z powodzeniem można go nazwać wysokiej jakości papierem. Papier Broil King jest w 100% bezpieczny dla zdrowia.

Charakteryzuje się też wysoką przepuszczalnością powietrza. Z jednej strony zatrzymuje wilgoć w mięsie, ale z drugiej pozwala na wytworzenie skórki na zewnątrz. Soczyste mięso i chrupiąca skórka – to przepis na idealną karkówkę czy mostek z grilla. Według nas papier rzeźniczy Broil King jest najlepszym wyborem do grillowania i wędzenia mięsa. To też świetny papier rzeźniczy do pakowania mięsa, a także doskonały papier do steków.

Co więcej, jest też niesamowicie estetyczny. Designerski wygląd oraz logo producenta genialnie wygląda przy serwowaniu np. steków. To także rozwiązanie eko – zużyty papier może zostać wykorzystany jako naturalna rozpałka do grilla.

 

Popularne zamienniki papieru rzeźniczego

Szukasz substytutu papieru rzeźniczego? Oto dwa najpopularniejsze z nich:

Papier do pieczenia

Papier do pieczenia ma specjalną powłokę, która zapobiega przywieraniu żywności do powierzchni, więc jest świetny do wykładania blach do pieczenia. Często wykorzystuje się go także do grillowania mięsa, ryb i warzyw. Jest jednak stosunkowo cienki i zatrzymuje wilgoć wewnątrz. Mięso nie będzie więc tak kruche, jak to przygotowane przy użyciu papieru rzeźniczego.

Folia aluminiowa

Folia wytrzymuje naprawdę wysokie temperatury, więc sprawdza się do zawijania mięsa przed jego grillowaniem. Jeśli jednak zależy Ci na kruchości potrawy, papier rzeźniczy sprawdzi się lepiej. W przypadku folii mięso nie ma dostępu do powietrza, więc staje się miękkie i nieco “papkowate” w konsystencji. Co więcej, folia aluminiowa nie jest dobra dla naszego zdrowia. Zawiera toksyczne aluminium i BPA, które przenikają do potraw i mogą powodować zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego oraz hormonalnego.

Papier rzeźniczy nadaje mięsu kruchość, miękkość i soczystość. Jeśli nadal z niego nie korzystasz, bez wątpienia powinien się znaleźć w stałym wyposażeniu Twojej kuchni!