Blog
30.09.2020

Grill gazowy Broil King Monarch vs Broil King Royal – porównanie i różnice

 

Broil King ma w swojej bogatej ofercie grille gazowe stworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb każdego pasjonata grillowania — zarówno mniej wymagających amatorów, jak i profesjonalistów. Choć poszczególne serie i modele są skategoryzowane w bardzo przejrzysty sposób, to sama ilość grilli gazowych Broil King może przyprawić o zawrót głowy osobę dopiero rozpoczynającą swoją przygodę z grillowaniem. W poniższym artykule postaramy się wyszczególnić różnice oraz nieco przybliżyć jedne z najpopularniejszych serii grilli gazowych Broil King — Royal i Monarch.

Grille gazowe Broil King z serii Monarch — najwyższa jakość w przystępnej cenie

Mimo że obie wymienione serie Broil King znajdują się w niższej półce cenowej, to trzeba wiedzieć, że grill gazowy Monarch nie odstaje funkcjonalnością od droższych modeli. Seria Monarch, podobnie do większości serii grillów gazowych Broil King zawiera w sobie trzy modele. Monarch 320 to najbardziej podstawowy wariant, który powinien zadowolić mniej wymagających użytkowników. Monarch 340 to w zasadzie ten sam grill, ale z dodatkową kuchenką boczną wbudowaną w lewą półkę boczną. Monarch 390 to grill kompletny, który oprócz kuchenki bocznej posiada także zestaw rożna obrotowego wraz z palnikiem do rożna umieszczonym w głębi piekarnika. Każdy z trzech modeli z serii Monarch jest wyposażony w innowacyjny system PGT stosowany jedynie w grillach gazowych Broil King. System PGT to połączenie pięciu najważniejszych elementów grilla gazowego opracowanych i opatentowanych przez Broil King, będących kluczem do wyjątkowego smaku i aromatu grillowanych potraw. Są to: piekarnik, ruszty, aromatyzery, palniki oraz zawory z pokrętłami.

Grille gazowe Broil King Monarch posiadają piekarnik Therma-Cast wyróżniający się solidnym wykonaniem z grubego odlewu aluminium. Dodatkowo piekarnik został pokryty proszkowo potrójną warstwą żaroodpornej farby. Sercem grilla są masywne dwustronne ruszty żeliwne o łącznej powierzchni 55 cm x 38 cm. Grille gazowe Broil King Monarch to najtańsza seria tego producenta, w której zastosowano palniki Dual-Tube o unikalnej dwutubowej konstrukcji, zapewniającej błyskawiczne i wyjątkowo równomierne rozgrzanie całej powierzchni rusztów. Dodatkowo Monarch ma dwie półeczki boczne wykonane z metalu malowanego proszkowo, które ułatwią organizację pracy podczas grillowania. Grill gazowy Monarch to zdecydowanie bestseller, jeśli chodzi o Broil King.

Grill gazowy Broil King Monarch 320
Grill gazowy Broil King Monarch 320

 

Wysoka funkcjonalność i minimalizm – Broil King Royal 320

Grill gazowy Broil King Royal 320 dostępny jest jedynie w swojej podstawowej wersji bez kuchenki bocznej ani zestawu rożna obrotowego. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących osób, które nie potrzebują zaawansowanych funkcji w grillu gazowym. Można powiedzieć, że Royal to młodszy brat Monarcha, gdyż obie serie są do siebie dość podobne gabarytowo. Royal ma taką samą powierzchnię do grillowania wynoszącą 55 cm x 38 cm, choć same ruszty żeliwne są zdecydowanie lżejsze i mniej masywne. Piekarnik w grillu gazowym Royal został wykonany z odlewu aluminium, a pokrywa różni się nieco designem od pozostałych grillów Broil King. Warto wspomnieć o plastikowych półkach bocznych, które zostały wykonane z kompozytu. Są one jednak składane w identyczny sposób jak w serii Monarch. Grill gazowy Royal również jest bestsellerem w swoim przedziale cenowym — zwłaszcza wśród osób decydujących się na kupno grilla gazowego pozbawionego dodatkowych gadżetów.

Grill gazowy Broil King Royal 320
Grill gazowy Broil King Royal 320

 

Który grill gazowy Broil King wybrać – Royal 320 czy Monarch 320?

Jeśli chodzi o wybór grilla gazowego Broil King z kuchenką boczną oraz zestawem rożna obrotowego w przystępnej cenie, wybór jest prosty — Monarch 340 lub Monarch 390. Jeśli jednak przychodzi do wyboru między podstawowymi wersjami grilli z tych serii, wielu klientów stoi przed dylematem czy wybrać tańszy model Broil King Royal 320, czy może zakupić nieco droższy model Monarch 320. Różnica między nimi wynosi 800 zł i nie każdy jest przekonany czy warto dołożyć taką kwotę. Postaramy się ułatwić ten wybór i opisać wszystkie najważniejsze różnice między Royalem, a Monarchem.

Nazwa elementu

Broil King Royal 320

 Broil King Monarch 320

Piekarnik

Piekarnik grilla gazowego Broil King Royal 320


Piekarnik to odlew aluminium, a pokrywa grilla Royal 320 wyróżnia się designem na tle pozostałych modeli. Forma odlewu jest obła i mniej pojemna, co oznacza, że w grillu gazowym Broil King Royal 320 nie zmieszczą się większe gabarytowo akcesoria do grillowania.

Piekarnik grilla gazowego Broil King Monarch 320


Piekarnik Therma-Cast z grubego odlewu aluminium. Prostokątna kubatura przekłada się na większą pojemność piekarnika, co pozwoli na wygodne używanie większości akcesoriów do grillowania Broil King. Dodatkowo pokrywa ma poszycie ze stali stanowiące elegancki element designu grilla.

Termometr

Termometr grilla gazowego Broil King Royal 320


Pokrywa Royala 320 została wyposażona w mniejszą wersję termometru mierzącego temperaturę wewnątrz piekarnika wraz z eleganckim logiem Broil King.

Termometr grilla gazowego Broil King Monarch 320


Monarch 320 ma większy termometr oraz logo Broil King, dzięki czemu wskazówki i wskaźniki temperatury są lepiej widoczne i łatwiej je dostrzec z większej odległości od grilla.

Ruszty żeliwny

Ruszty grilla gazowego Broil King Royal 320


Dwustronne ruszty żeliwne w Royalu 320 są znacznie lżejsze i mniej masywne. Dodatkowo mają większy prześwit pomiędzy żeberkami, co może utrudniać grillowanie niewielkich kawałków warzyw i mięs.

Ruszty grilla gazowego Broil King Monarch 320


Dwustronne ruszty żeliwne Monarch 320 są znacznie masywniejsze i dają wrażenie solidniejszych. Prześwity pomiędzy żeberkami rusztów są mniejsze, co ułatwia przyrządzanie drobnych potraw.

Palniki

Palniki grilla gazowego Broil King Royal 320


Royal 320 został wyposażone w trzy standardowe palniki tubowe wykonane ze stali nierdzewnej i stosowane w większości grilli gazowych. Palnikom tubowym nieco dłużej zajmie odpowiednie nagrzanie całej powierzchni rusztów żeliwnych.

Palniki grilla gazowego Broil King Monarch 320


Palniki Dual-Tube to innowacyjne rozwiązanie opracowane przez Broil King. Monarch 320 posiada trzy palniki Dual-Tube, które wyróżniają się unikalną dwutubową konstrukcją oraz zwiększoną ilością otworów na płomienie. Dual-Tube to najszybszy sposób na rozpalenie grilla do wysokich temperatur.

Górne piętro

Górne piętro grilla gazowego Broil King Royal 320


Górna półka w grillu Royal 320 to dodatkowy ruszt wykonany z cienkich ocynkowanych prętów. Służy na przykład do odkładania gorących potraw do ostygnięcia na chwilę przed podaniem ich gościom.

Górne piętro grilla gazowego Broil King Monarch 320


W grillu Monarch 320 znajdziesz solidną górną półkę składającą się z grubych prętów pokrytych dodatkowo emalią porcelanową. Takie rozwiązanie skutecznie chroni przed przywieraniem potraw.

Półki boczne

Półki boczne grilla gazowego Broil King Royal 320


Dwie plastikowe półki boczne w grillu gazowym Royal 320 można w każdej chwili łatwo złożyć. Półki wykonano z kompozytu i są nieco mniejsze niż w grillu Monarch 320.

Półki boczne grilla gazowego Broil King Monarch 320


Półki boczne w Monarchu 320 są wykonane z wysokiej jakości metalu pokrytego farbą epoksydową. Rewelacyjnie się prezentują i dają możliwość łatwego złożenia, dzięki czemu grill zajmuje znacznie mniej miejsca.

Tył grilla

Tył grilla gazowego Broil King Royal 320


Royal 320 ma szafkę na butlę gazową pozbawioną tylnego panelu.  Szafka wyposażona jest jedynie w dwa panele boczne oraz jednoskrzydłowe drzwi zamykane na magnes.

Tył grilla gazowego Broil King Monarch 320


Grill Monarch 320 ma z każdej strony w pełni zabudowaną szafkę na butlę gazową. Nie tylko świetnie się to prezentuje, ale także jest praktyczne, gdyż zapobiega dostaniu się do środka owadów i innych szkodników.

Rączka pokrywy

Rączka pokrywy grilla gazowego Broil King Royal 320


Nienagrzewająca się rączka pokrywy w Royalu 320 posiada gumową izolację, która dodatkowa skutecznie zapobiega potencjalnym oparzeniom. Oprócz tego stanowi ładny element wykończenia grilla.

Rączka pokrywy grilla gazowego Broil King Monarch 320


Rączka pokrywy w grillu gazowym Monarch 320 również się nie nagrzewa. Jest pozbawiona gumowej izolacji, ale za to kryje się za nią deflektor. Jego zadaniem jest odbijanie ciepła wydostającego się z wnętrza piekarnika.

 

Jak więc widać, mimo pozornego podobieństwa, grille gazowe Broil King Royal 320 oraz Monarch 320 różnią się nie tylko designem i wykończeniem niektórych elementów, ale także obecnością kilku technologii umożliwiających przyjemniejsze i wydajniejsze grillowanie. Przed zakupem grilla gazowego warto dokładnie zapoznać się z całą bogatą ofertą modeli Broil King i zastanowić się nad swoimi potrzebami. Jeśli podstawowy grill gazowy bez kuchenki bocznej ani zestawu rożna obrotowego jest tym, czego szukasz, koniecznie przemyśl zakup grilla gazowego Broil King Royal 320 lub Monarch 320. Kwestię tego, czy opłaca się dołożyć kilkaset złotych do wyższego modelu, zostawiamy do rozważenia Państwu.