Blog
28.07.2021

Rodzaje szczotek Broil King i ich zastosowanie

Broil King posiada szeroką gamę akcesoriów do czyszczenia grilla w tym kilka rodzajów szczotek. Szczotki są wykonane z różnych materiałów, mają kilka wariantów szerokości oraz różne rodzaje włosia. Jaka szczotka sprawdzi się najlepiej?
W ofercie dostępnych jest kilka wariantów włosia: ze stali szlachetnej, z włosia palmowego, nylonowe oraz szczotki lodowe. Różne rodzaje włosia są przeznaczone do różnych temperatur. Zacznijmy od czyszczenia na gorąco.

Czyszczenie na gorąco

Czyszczenie rusztów na gorąco zaraz po skończonym grillowaniu wydaje się najlepszym wyjściem, ponieważ tłuszcz, wraz z resztkami grillowanych potraw nie zdążył jeszcze zaschnąć. Po procesie pirolizy – czyli wstępnego wypalania pozostałości po grillowaniu – zeskrobujemy resztki jedzenia z gorących rusztów. Tutaj najlepiej sprawdzą się szczotki z włosiem ze stali oraz z włosia palmowego.
Szeroka szczotka z włosiem ze stali szlachetnej jest najbardziej popularna i wszechstronna ponieważ możemy jej używać zarówno na gorącym jak i na zimnym grillu. Włosie jest sztywne, wytrzymałe i bez problemu dociera do trudno dostępnych miejsc. Jej dodatkowym atutem jest to, że jej główka jest szeroka na 16cm co pozwala na czyszczenie dużo większego obszaru niż przy klasycznej szczotce Baron czy Imperial. Metalowy pałąk zakończony jest profilowaną rączką z tworzywa sztucznego, zakończoną otworem, aby można było powiesić szczotkę na haczyku od póki bocznej grilla i mieć ją zawsze pod ręką.
Drugim wariantem jest szczotka z włosia palmowego. Ma identyczne wymiary i wykonanie, jedyną różnicą jest włosie. Szczotka z włosia palmowego tak samo nada się do czyszczenia gorących rusztów, z tą różnicą, że jej włosie jest delikatniejsze niż włosie ze stali szlachetnej, przez co nie porysujemy rusztów. Szczególnie przydatna do czyszczenia rusztów powlekanych spiekiem ceramicznym. Ewentualne wypadnięcie kawałków włosia ze szczotki nie stanowi problemu, ponieważ wypalą się podczas grillowania.
W ofercie znajdziemy również szczotki Baron oraz Imperial z włosiem palmowym lub ze stali. Zastosowanie w obydwu przypadkach jest takie same natomiast różnią się one kształtem.
Szczotki Baron i Imperial posiadają wymienne, prostokątne główki, które gwarantują równomierny nacisk. Szeroka szczotka obejmuje większy obszar, natomiast prostokątna sprawdzi się lepiej przy cięższych zabrudzeniach.

Czyszczenie na zimno

Jak wcześniej wspomnieliśmy, czyszczenie grilla na gorąco wydaje się najlepszym pomysłem. Jeżeli z jakiegoś powodu odkładasz czyszczenie grilla na później, Broil King ma w ofercie szczotkę, która znacznie ułatwi Ci to zadanie – szczotkę z włosia nylonowego.
Włosie nylonowe jest dużo grubsze i sztywniejsze od włosia ze stali, przez co czyszczenie jest szybsze i łatwiejsze. Tak samo jak szczotka z włosia ze stali, czy z włosia palmowego, posiada głowicę szeroką na 16cm, przez co obejmuje większy obszar czyszczenia.
Pamiętaj aby używać szczotki z włosiem nylonowym na zimnych rusztach, ponieważ maksymalna temperatura dla szczotki nylonowej to 120 stopni.

Pozostałe szczotki

Sezon grillowy powoli się kończy, a Twój grill wymaga solidnego wyczyszczenia zanim zapadnie w zimowy sen? Jak zwykle Broil King przychodzi z pomocą – szczotką Heavy Duty.
Szczotka Heavy Duty to szczotka do najtrudniejszych zabrudzeń. Posiada dużo dłuższe włosie ze stali, dzięki czemu sprawnie usuwa zwęglone resztki jedzenia i zapieczony tłuszcz. Jej solidna drewniana rękojeść zakończona jest skrobakiem do rusztów. Dodatkowo szczotka posiada “chlapak”, który chroni przed rozpryskiwaniem zabrudzeń.
Broil King to firma, która słynie z innowacji i w przypadku szczotek nie mogło być inaczej.
Ruszty żeliwne posiadają malutkie pory, do których nie dostaniemy się żadną z wyżej wymienionych szczotek – tu przychodzi z pomocą szczotka lodowa.
Szczotka lodowa wchodząc w kontakt z gorącym rusztem, topi się, a para wodna czyści mikro pory z tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń.
W skład zestawu wchodzi rączka z odczepianą głowicą oraz potrójna foremka na lód.
Jak widzicie szczotek jest bardzo wiele i na pewno znajdziemy taką, która sprosta naszym oczekiwaniom. Utrzymywanie grilla w czystości jest podstawą smacznych i zdrowych potraw. Pamiętajmy, aby regularnie czyścić nasze grille, co sprawi, że będą nam służyć latami!
Smacznego grillowania!