Blog
14.09.2021

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza do domu lub mieszkania?

 

Jedną z podstawowych rzeczy  na jaką powinieneś zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki oczyszczacz powietrza do domu będzie najlepszy, jest powierzchnia Twojego pomieszczenia (pomieszczenia – nie całego domu!). Producenci często podają tę informację już w specyfikacji produktowej – musisz więc wiedzieć, jak dużą powierzchnię potrzebujesz oczyszczać. Współczynnik CADR informuje o tym, ile metrów sześciennych powietrza dany model będzie w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Pamiętaj też, że oczyszczacz powietrza powinien przefiltrować całe powietrze 3 razy w ciągu godziny, abyśmy mogli mówić o naprawdę skutecznym oczyszczaniu. Warto trzymać się zasady, aby kupować urządzenie o nieco większym współczynniku CADR, niż zalecane jest to do Twojej powierzchni.

Inną istotną rzeczą będzie też to, gdzie planujesz ustawić oczyszczacz. Dobrze jest wiedzieć, że każda napotkana przez oczyszczacz przeszkoda (np. meble czy ściany) będzie ograniczał jego przepływ. Nie sprawdza się więc kupowanie oczyszczacza powietrza, dostosowując go do wielkości środkowego pomieszczenia w mieszkaniu (jak, chociażby przedpokój). Zdecydowanie zalecamy dobieranie oczyszczacza powietrza do wielkości danego pomieszczenia – jeden oczyszczacz nie przefiltruje bowiem skutecznie powietrza w całym domu. 

Metraż ma znaczenie…

W przypadku mieszkań, które często są mniejsze niż domy wolno stojące, znów warto przypomnieć zasadę: każda przeszkoda na drodze będzie ograniczała skuteczność oczyszczacza powietrza. Jeśli mieszkamy więc w ciasnej kawalerce, gdzie salon, kuchnia      i sypialnia stanowią wspólne pomieszczenie, jeden oczyszczacz powietrza może całkiem dobrze spełnić swoje zadanie. Jeżeli jednak mieszkanie ma kilka pokoi, to jeden model raczej nie przefiltruje odpowiednio pomieszczenia na całej jego powierzchni. W tym przypadku dużo lepiej będzie kupić kilka nieco tańszych modeli i ustawić je w różnych miejscach Twoich czterech kątów.

Dodatkowe cechy

Poza powierzchnią filtrowania oraz wskaźnik CADR (czyli ile powietrza przefiltruje w ciągu godziny) jest jeszcze kilka innych czynników, które sprawiają, że domowy oczyszczacz powietrza możemy nazwać dobrym. Jednym z nich jest głośność urządzenia oraz to, jak skutecznie będzie ono pracować na najcichszym programie. Warto mieć świadomość, iż niektóre modele dostępne na rynku nie będą nadawać się do sypialni ze względu na emitowanie zbyt głośnych dźwięków. Szukając oczyszczacza powietrza do sypialni, szukaj tych, które nie mają zbyt hałaśliwych wentylatorów.

Innym czynnikiem, na jakie warto spojrzeć przed zakupem, są różne stopnie filtracji. Chociaż podstawą są dziś 3 filtry do oczyszczacza powietrza, to zawsze upewnij się, co dokładnie oferuje producent. Oczyszczacze premium mogą bowiem oferować nawet 8 etapów filtrowania! A skoro mowa o filtrach, sprawdź też wcześniej, jaka jest cena wymiennych filtrów do oczyszczacza powietrza. W końcu będziesz musiał je systematycznie wymieniać, aby domowy oczyszczacz powietrza mógł pracować wydajnie. Dobry oczyszczacz powietrza do domu powinien mieć też możliwie długi okres gwarancji. Pamiętaj, że nie jest to urządzenie do włączenia raz na jakiś czas, ale do trwałej, wielogodzinnej pracy. Warto się odpowiednio zabezpieczyć na wypadek ewentualnych awarii. 

W następnym artykule opowiemy o zaletach oczyszczacza i korzyściach wynikających z posiadania takiego urządzenia.