Blog
10.06.2022

Jak nie poparzyć się podczas grillowania? 

 

Grillowanie dla wielu wprawionych grillowiczów jest świetną okazją do spotkania w gronie znajomych, spróbowania smakowitych potraw prosto z grilla, czy też zwyczajnego relaksu w domowym zaciszu, podczas gdy potrawy przyjemnie skwierczą na rusztach. Natomiast, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z grillowaniem, wszystko jest dla nas nowe. Nie wiemy, ani jak dobrze przyrządzać jedzenie, ani jak obchodzić się z urządzeniem i wszystkiego trzeba się jeszcze nauczyć.

I chociaż z biegiem czasu nabiera się doświadczenia, to jednak w jednym i w drugim przypadku nie można zapominać, że mamy do czynienia ze sprzętem, którego elementy nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur.

Jak grillować, żeby się nie poparzyć?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, najlepiej jeszcze zanim zaczniemy grillować. Dzięki temu ich brak nie zaskoczy Cię w trakcie wrzucania mięsa na ruszt, kiedy akurat będzie trzeba przełożyć coś gorącego. Firma Broil King posiada w swojej ofercie szereg profesjonalnych akcesoriów, które mają za zadanie pomóc Ci w obsłudze grilla i się nie poparzyć. Od czego w takim razie zacząć? 

Szczypce i łopatki

Przede wszystkim warto mieć szczypce lub łopatkę, najlepiej kilka, o różnych wielkościach. Dzięki nim będziesz w stanie nie tylko bezpiecznie położyć swoje potrawy na grillu, ale także bez problemu nimi manipulować – koniec z rozszarpywaniem mięsa widelcem w trakcie przewracania na drugą stronę. Posiadając wystarczająco długie szczypce będziesz w stanie obsłużyć całą dostępną powierzchnię grillowania. Swobodnie sięgniesz w głąb rusztów, by wyciągnąć dalej położone kawałki mięsa i nie narazisz się przy tym na oparzenia.

Uchwyt wielofunkcyjny

Innym akcesorium, które ułatwi Ci obsługę rozgrzanego grilla, jest uchwyt wielofunkcyjny. Chociaż za jego pomocą nie dasz rady manipulować potrawami, to jednak jest niezastąpiony, kiedy trzeba obrócić rozgrzane ruszty na drugą stronę, ściągnąć płytę żeliwną czy wyciągnąć żeliwny wok. Ze względu na naturalne właściwości żeliwa do kumulowania ciepła, temperatura będzie utrzymywać się przez długi czas, przez co nawet po wyłączeniu palników, pozostanie problem jak, na przykład, wydobyć kawałek jedzenia, który przypadkiem wpadnie w głąb misy piekarnika. Z pomocą uchwytu wielofunkcyjnego Broil King można sobie z tym poradzić sprawnie i bez ryzyka poparzenia. 

Fartuch kuchenny

Kolejnym przydatnym akcesorium marki Broil King, które dobrze mieć przy sobie w trakcie grillowania, jest fartuch kuchenny. Wykonany jest z czarnej, łatwej w czyszczeniu tkaniny poliestrowej i wykończony eleganckim niebieskim szwem. To świetna ochrona przed pryskającym tłuszczem, unikniesz plam na ubraniach czy oparzeń nóg. Dodatkowo fartuch wyposażono w poręczną kieszeń, do której możesz schować łopatki, szczypce, rękawice czy inne akcesoria, by zawsze mieć je pod ręką.

Rękawice żaroodporne

Z kolei najlepszym sposobem by uniknąć poparzenia w trakcie bezpośredniego użytkowania grilla jest porządna rękawica żaroodporna. Dzięki nim osłonisz zarówno dłonie, jak i przedramiona przed pryskającym tłuszczem, ale na tym nie koniec. Rękawice jako akcesorium, zapewniają nie tylko pasywną ochronę przed poparzeniami, ale przede wszystkim pozwalają Ci na dotykanie rozgrzanych elementów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Potrzebujesz szybko ściągnąć żeliwną patelnię z grilla? Z odpowiednią rękawicą będziesz w stanie nie tylko ją chwycić, ale także przenieść w bezpieczne miejsce. Chcesz szybko wyciągnąć jeden moduł rusztu, żeby włożyć w jego miejsce wok? Możesz próbować uchwytem wielofunkcyjnym, ale jeśli nie masz jeszcze wprawy, albo nie czujesz się wystarczająco pewnie, rękawica pozwoli Ci podtrzymać rozgrzany ruszt, gdy zajdzie taka potrzeba. A może po prostu chcesz czuć się swobodniej i nie myśleć w trakcie grillowania o tym, że możesz się oparzyć? Załóż rękawice żaroodporne i grilluj bez obaw.

W swojej ofercie firma Broil King posiada trzy rodzaje rękawic żaroodpornych: rękawicę silikonową, rękawice skórzane oraz bawełnianą rękawicę. Z tych trzech, trzypalczasta rękawica silikonowa potrafi wytrzymać najwyższą temperaturę – aż 260°C. Jednocześnie posiada specjalną fakturę, zapewniającą jej antypoślizgową powłokę, przez co każde przenoszenie gorących naczyń jest wygodne i komfortowe. Do tego można ją czyścić nawet w zmywarce.

Z kolei pozostałe dwa typy spokojnie wytrzymają temperaturę do 100°C. Rękawice skórzane są grubsze od bawełnianych, ale bawełniane lepiej przylegają do dłoni, a z zewnątrz pokryto je również włóknami z aramidu (wykorzystywanego do produkcji kamizelek kevlarowych) oraz silikonowym wzorem, który zapewnia dodatkową przyczepność i chwytliwość.

Które z nich będą lepsze, pozostaje ocenić samemu, a przede wszystkim dobrać akcesoria zależnie od własnych potrzeb, aby widmo oparzenia nie odbierało Ci przyjemności z grillowania.