Blog
10.03.2021

Deska cedrowa i deska klonowa – nadaj aromat swojej potrawie

 

 

Wiosna to dla większości posiadaczy przydomowych ogródków lub dużych tarasów czas powrotu do grillowania. Przygotowywanie posiłków pod chmurką to przecież nie tylko świetny sposób na spędzanie czasu z rodziną, ale też doskonały pretekst do poszerzania swoich kulinarnych kompetencji i poznawania nowych smaków. Czy grillowanie może nas czymś jeszcze zaskoczyć? Wióry drewniane, pellet spożywczy… istnieje wiele sposobów na nadanie naszym potrawom aromatu, którego nie da się podrobić w tradycyjnej kuchni. Dziś przychodzimy do Was z jeszcze jednym (a raczej dwoma) niezwykłym gadżetem – deską cedrową oraz deską klonową. Czym tak zaskarbiły sobie nasze uwielbienie?

Czym są deska cedrowa i deska klonowa?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są deska cedrowa i klonowa. Jak nietrudno się domyślić, są to deski wykonane z naturalnego drewna – zwykle z cedru libańskiego oraz kanadyjskiego klonu. To typowe deski przeznaczone do grillowania, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają unikalną mieszaninę naturalnych olejków eterycznych, nadając grillującym się na nim potrawom charakterystyczny smak i aromat drzewa. Co więcej, serwując grillowane potrawy bezpośrednio na takiej desce, zrobimy dodatkowe wrażenie na naszych gościach – deski są bowiem nie tylko funkcjonalne, ale też przepiękne. Producenci wykonują je z drewna wyjątkowo odpornego na wysokie temperatury oraz kontakt z żywnością. Tworzywo nie wydziela żadnych substancji, mogących negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie czy chociażby smak jedzenia. Pełna moc natury!

Deska cedrowa Broil King

Jak używać deski cedrowej i deski klonowej?

Zanim jednak weźmiesz się do pracy i sprawdzisz imponujące działanie takiej deski, należy odpowiednio ją przygotować. Przed pierwszym użyciem powinno się moczyć ją w wodzie przez około godzinę. Jeśli chcesz, aby nabrała dodatkowych walorów, które będą wpływać na aromat potraw, możesz wodę zastąpić winem, piwem, a nawet sokiem. Po upłynięciu 60 minut delikatnie osusz deskę i połóż na ruszcie, powoli ją ogrzewając. Kiedy jedna ze stron jest już rozgrzana (powinna zacząć wydawać charakterystyczny dźwięk „pękania” drewna), obróć deskę na drugą stronę, a następnie jej powierzchnię nasmaruj cienką warstwą oleju lub oliwy z oliwek. Dzięki temu Twoje potrawy nie tylko ugrillują się bardziej równomiernie, ale też znacznie szybciej nabiorą intensywnego koloru, aromatu i przepysznego smaku. Warto pamiętać, że każde kolejne używanie deski również wymaga namoczenia w wodzie lub wybranym napoju – tym razem jednak wystarczy już 30 minut takiej „kąpieli”. Dalsze kroki postępowania są identyczne.

Deska cedrowa Broil King

Wyczaruj aromatyczne dania!

Deska cedrowa i deska klonowa wzniosą na wyżyny smak wielu różnorodnych potraw, w szczególności mięsa, ryb oraz serów, ale też warzyw. Każda z nich ma jednak swoje własne, wyjątkowe właściwości. Deska cedrowa jest wręcz stworzona do przygotowywania delikatnego mięsa czy warzyw. Drób (przede wszystkim kurczak) i ryby (w szczególności łosoś) zyskają niepowtarzalny smak, którego nie da się podrobić żadną inną techniką kulinarną. Z kolei deska klonowa sprawdzi się do grillowania czerwonego mięsa: wołowiny, cielęciny, wieprzowiny, dziczyzny, baraniny, jagnięciny, a także kaczki oraz gęsi. Warto eksperymentować tutaj z napojami, służącymi do namaczania deski przed użyciem. Połączenie wołowego steka z aromatem whisky potrafi zaskoczyć niejednego smakosza. Sam czas grillowania uzależniony jest od rodzaju umieszczanych na niej produktów. Lekkie, drobiowe mięso lub warzywa zwykle nie potrzebują dłużej niż 20 minut. Z kolei ryba oraz mięso czerwone wymagają grillowania od 40 minut do nawet ponad godziny. Wszystko zależy od grubości kawałków mięsa oraz efektu, jaki lubisz. Bez obaw o wytrzymałość desek – są przygotowane na wytrzymanie nawet naprawdę ekstremalnych kulinarnych testów.

Deska klonowa Broil King

Deska klonowa lub deska cedrowa do grillowania – jaką wybrać?

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej deski, żeby mieć absolutną pewność jej właściwości oraz bezpieczeństwa? Zarówno deska cedrowa, jak i deska klonowa występują bowiem w wielu różnych odmianach, rozmiarach oraz grubościach. Najważniejszym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest jakość materiału, z którego taki gadżet został wykonany. Pod tym względem na tle konkurencji bardzo wyróżniają się deski klonowe i deski cedrowe od marek Grill Pro oraz Broil King. Zarówno jeden, jak i drugi producent wykorzystują wyłącznie najwyższej jakości drewno, które jest w stu procentach odporne na uszkodzenia oraz dostosowane do kontaktu z żywnością. Deski dostępne są w gotowych zestawach (po dwie deski w zestawie) – zestawie desek cedrowych Broil King, zestawie desek klonowych Broil King oraz zestawie desek cedrowych Grill Pro i zestawie desek klonowych Grill Pro.

 

Jeśli lubisz gadżety urozmaicające grillowanie, deska cedrowa i deska klonowa zdecydowanie powinny znaleźć się w Twoim wyposażeniu. Gwarantujemy, że już po pierwszym przetestowaniu staną się nieodłącznym kompanem każdej rodzinnej imprezy, niedzielnego obiadku czy zwykłego codziennego grillowania.