Blog
08.05.2021

Design, który zachwyca – Broil King

 

Przyjechały do nas prosto z Ameryki Północnej i od lat nieprzerwanie zachwycają nie tylko swoją funkcjonalnością, ale też ponadprzeciętnie nowoczesnym, zaskakującym designem. Kanadyjski producent grillów gazowych Broil King przykłada wagę do absolutnie każdego detalu – nawet tych elementów, których na pierwszy rzut oka niemal nie widać. To właśnie dzięki temu grille gazowe z najpopularniejszych serii Monarch, Baron i Regal cieszą się wśród klientów tak ogromną popularnością. Żaden grill nie wygląda w europejskim ogrodzie tak dobrze, jak jeden z kultowych modeli od Broil King. Jakie są różnice w wyglądzie tych serii? Przychodzimy z pomocą!

Monarch, Baron, a może Regal?

Na pierwszy ogień weźmy pod lupę serię najmniejszych grillów z całej trójki, czyli serię Monarch. Monarch ma najmniejsze i najtańsze grille gazowe z systemem PGT (oryginalny system opracowany przez Broil King, czyli ruszty, aromatyzery, palniki i pokrętła, które dodają grillowi mocy oraz funkcjonalności). To absolutny bestseller, jeśli chodzi o ten przedział cenowy. Dzięki różnym dodatkowym opcjom modele Monarch dają jednocześnie bardzo przyzwoite efekty grillowania. Grille z serii Monarch już na pierwszy rzut oka różnią się od swoich „większych braci”, czyli serii Baron i Regal. Mają mniejszą powierzchnię grillową, a ze względu na szafkę z pojedynczymi drzwiami wyglądają nieco smuklej, przez co generalnie zajmują mniej miejsca.

Patrząc z kolei na modele z serii Baron oraz Regal, potrzebujemy dłuższej chwili, by wyłapać jakiekolwiek różnice pomiędzy nimi. Na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie – nowoczesna konstrukcja w srebrno-czarnym kolorze, podwójna szafka, dwie półki boczne, identyczna szerokość rusztów, duże blaty robocze, a także kompatybilność z serią akcesoriów DO MORE. Zarówno do produkcji modeli Monarch, Baron, jak i Regal producent użył najwyższej jakości stali z lokalnych stalowni. Jak jednak nietrudno się domyślić – różnica tkwi w szczegółach.

Design grillów od Broil King – podobieństwa i różnice

Seria Baron i Monarch posiada grille dostępne w różnych konfiguracjach – w wersji z kuchenką boczną, w wersji z kuchenką boczną oraz zestawem rożna, a także bez żadnych dodatkowych funkcjonalności. Takie praktyczne rozwiązanie sprawia, że nie tylko dopasowujemy sprzęt całkowicie do naszych wymagań i potrzeb, ale też po prostu nie przepłacamy za coś, czego nie będziemy używać. Grille z serii Regal występują tylko w jednej konfiguracji z pełnym wyposażeniem rożna obrotowego oraz kuchenki bocznej.

Jakość wykonania i materiały

Jak już wspomnieliśmy, grille z serii Monarch są najmniejszymi, ale też najtańszymi grillami z wszystkich trzech serii. Wcale nie oznacza to jednak, że zainwestowanie w nie jest nieopłacalne. Wręcz przeciwnie – to jedna z najchętniej kupowanych serii od marki Broil King. Podobnie jak seria Baron, Monarch oferuje nam doskonałą jakość stali szlachetnej (wg norm stali określonych jako AISI, czyli zawartości składu chemicznego stali). Dodatkowo, jest to stal walcowana, a nie szczotkowana, przez co grille są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości oraz trwalsze, niż podobne modele od innych producentów.

Co zaskakujące, grille z serii Monarch to klasa jeszcze o poziom wyżej. Do wykonania piekarnika, półek bocznych, drzwi, panelu kontrolnego, listwy palników oraz aromatyzerów została wykorzystana tu bowiem najwyższa gatunkowo stal AISI 304. Dzięki temu seria Regal pozycjonowana jest nieco wyżej niż nieco tańsi koledzy. Wszystkie elementy grillów gazowych każdej z trzech serii są malowane epoksydową farbą proszkową, która zapewnia jej wysoką odporność na rdzewienie. Z kolei wszystkie stalowe pręty (np. w górnych półkach) pokryto emalią porcelanową. Klasa sama w sobie.

Wielkość grilla oraz powierzchni roboczej

Tym, co najbardziej odróżnia modele z serii Monarch od Barona i Regala, jest ich wielkość. Już na pierwszy rzut oka widzimy nieco węższą szafkę na butlę gazową – w przeciwieństwie do dwudrzwiowych szafek Barona i Regala, szafka Monarch ma jedne drzwiczki. Co więcej, ma też mniejszy ruszt – w największym modelu z serii Monarch (Monarch 390) wymiary rusztu wynoszą 55 na 38 cm, tymczasem szerokość grillów Baron 400 i Regal 400 wynosi 65 cm, a modeli Baron 500 i Regal 500 – aż 81 cm! Tutaj jednak kończą się podobieństwa pomiędzy rusztami Baron i Regal. Chociaż grille mają dokładnie tę samą szerokość, to modele z serii Regal mają powierzchnię rusztów głównych większą aż o 11%. Wszystko to zawdzięczają głębokości rusztów – grille Regal są o 5 cm dłuższe od tych z serii Baron.

Półki boczne

Żeby tego było mało, modele Regal i Baron mają również nieco inne półki boczne niż grille z serii Monarch. Monarch posiada składane półki , wykonane z ocynkowanej stali malowanej proszkowo, która jest odporna na wysokie temperatury. Są o kilka centymetrów węższe niż stalowe półki boczne w sprzęcie serii Baron i Regal. To może nieco mniej powierzchni roboczej, ale za to więcej miejsca w ogrodzie czy na tarasie. Półki serii Baron i Regal mają powierzchnię użytkową o wymiarach 36,5 na 45,5, a także wbudowane wygodne haczyki na zawieszanie akcesoriów.

Inne zauważalne różnice

Poza oczywistymi różnicami w designie (grille z serii Monarch mają nieco bardziej opływowy kształt niż te bardziej kanciaste modele Baron i Regal), w modelach Regal uwagę zwracają też designerskie, podświetlane na niebiesko pokrętła (znane nam doskonale z serii dla profesjonalistów Imperial, a od 2021 roku dostępne również w serii Baron!). To nie tylko kolejny walor estetyczny, ale też fenomenalna funkcja. Przydają się, gdy grillujemy po zmroku, podnosząc komfort pracy ze sprzętem. Co więcej, grille z serii Regal różnią się także nieco budową piekarnika. Jego tył jest nieco zawinięty do wewnątrz. Takie rozwiązanie sprawia, że obieg cieplny wewnątrz piekarnika jest jeszcze lepszy. Mała różnica w budowie – a spora różnica w smaku i szybkości przygotowywania ulubionych potraw.

 

Chociaż na zdjęciach grille gazowe od Broil King mogą wydawać się do siebie podobne, to widząc je na żywo, szybko można wyłapać wszelkie niuanse i wybrać swojego faworyta. Każdy z modeli serii Monarch, Baron i Regal to kwintesencja kanadyjskiego, nowoczesnego designu. Aby jednak dostrzec te różnice lepiej, mamy prostą, ale skuteczną poradę – zobaczyć grill na własne oczy. Wycieczka do sklepu i samodzielne sprawdzenie wyglądu i funkcjonalności danych modeli będzie najrozsądniejszym sposobem na wybór grilla, który będzie pasował do Twojego ogrodu.