Blog
30.11.2020

Czyszczenie i konserwacja grilla – jak zrobić to dobrze

Czyszczenie grilla oraz właściwa konserwacja – zrób to z łatwością!

Prawidłowe i regularne czyszczenie grilla to klucz do jego długiej żywotności w idealnym stanie. Odpowiednie wyczyszczenie grilla po udanym sezonie nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać i warto zgłębić wiedzę w tym zakresie. Poniższy artykuł został podzielony na dwa rozdziały, ponieważ czyszczenie grilla to nieodłączny etap pracy przy grillu, którą wykonujemy przed lub po grillowaniu w trakcie sezonu (“IN SEASON”). Z kolei po sezonie (“AFTER SEASON”) przygotowujemy grilla na okres zimowy, przeprowadzając generalne czyszczenie oraz niezbędną konserwację – tak, aby nasz grill był w pełni gotowy na start nowego sezonu!

“IN SEASON” – jak wyczyścić grill ogrodowy w sezonie?

Czyszczenie dna piekarnika szeroką szczotką

Oczywiste jest, że dokładne czyszczenie grilla ma swoje plusy nie tylko ze względów estetycznych. Regularne czyszczenie i konserwacja zapobiegają osadzaniu się kwasu oraz soli na stalowych elementach, zapobiegając ich niszczeniu. Dlatego właśnie zalecamy wykonywanie czyszczenia po każdym grillowaniu, aby utrzymać grilla we właściwej kondycji.

Czyszczenie grilla krok po kroku

Ale właściwie czym wyczyścić grilla? Zwęglone resztki pokarmu na rusztach i górnej półce wyczyść jedną z wielu szczotek dostępnych w ofercie 4Prestige. Znajdziesz u nas liczne akcesoria do czyszczenia grilla. Klasyczna szeroka szczotka, szczotka z wymiennymi nasadkami czy szczotka Heavy Duty do najcięższych zabrudzeń. Zdarza się, że zwęglone resztki zalegają na ściankach rusztów lub piekarnika i bardzo trudno jest je usunąć zwykłą szczotką. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie drewniany skrobak Broil King – wykonane z wytrzymałego drewna narzędzie niezbędne do utrzymania grilla w idealnej czystości.

Nie każdy właściciel grilla wie, że zalegający tłuszcz oraz zwęglone resztki nie mają tak naprawdę żadnego wpływu na smak potraw. Nie ma konieczności czyszczenia wnętrza piekarnika po każdym grillowaniu gdyż po uruchomieniu palników niemal wszystkie pozostałości powinny się wypalić.

Gruntowne czyszczenie wnętrza grilla zalecamy raz na sezon. Czasami zdarza się, że konieczne będzie przeczyszczenie grilla, ponieważ dzień wcześniej odprawiliśmy prawdziwą ucztę i na dnie zalega dużo tłuszczu. W takiej sytuacji warto przepalić grilla do 300°C, a zalegające resztki z łatwością zeskrobać i odkurzyć.

Odkurzanie dna piekarnika

Czyszczenie palników i rusztów w grillu gazowym

W kwestii dbania o elementy grilla szczególną uwagę należy poświęcić palnikom oraz rusztom żeliwnym. Podczas intensywnego sezonu grillowego do palników mogą dostać się resztki tłuszczu i innych soków z potraw. W tym celu Broil King przygotował narzędzia do konserwacji palników, czyli szczotkę do czyszczenia zwężek Venturiego oraz szczotkę z drobnym włosiem i wysuwaną igłą. Te dwie szczotki do czyszczenia palników sprawią, że palniki w Twoim grillu będą nie tylko idealnie czyste z zewnątrz, ale przede wszystkim pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń blokujących przepływ gazu wewnątrz. Każdy z palników głównych można z łatwością zdemontować, odkręcając śruby mocujące je do dna piekarnika.

Ruszty żeliwne charakteryzują się doskonałymi właściwościami cieplnymi niezastąpionymi podczas grillowania, ale wymagają starannej konserwacji. Po każdym grillowaniu zalecamy konserwację rusztów żeliwnych olejem (najlepiej rzepakowym lub ryżowym) za pomocą rozpylacza do oleju lub pędzelka silikonowego, który przyda się także do rozprowadzania marynaty. Niewielka warstwa oleju na całej powierzchni rusztów żeliwnych skutecznie zapobiegnie ich rdzewieniu i pomoże przetrwać im okres zimowy w doskonałym stanie.

“AFTER SEASON” – czyszczenie grilla ogrodowego po sezonie

Grill gazowy Broil King w zimie

Wiemy, że czyszczenie nie należy do najprzyjemniejszych zajęć przy grillu, ale przeprowadzisz je bardzo sprawnie, stosując się do naszych wskazówek. Po udanym sezonie nie powinno odkładać się czyszczenia grilla na wiosnę i ryzykować chociażby powstaniem rdzy. Już na jesień warto zadbać o swój grill i przygotować go do następnego sezonu. Po przeczytaniu naszych cennych rad i zaopatrzeniu się w niezbędne akcesoria do czyszczenia grilla możesz być pewien, że na wiosnę wrócisz do grillowania bez żadnych problemów.

Najbardziej niezbędne akcesoria do czyszczenia grilla

Broil King w swojej ofercie ma naprawdę pokaźną liczbę akcesoriów do czyszczenia samego grilla, jak i poszczególnych jego elementów. Szeroka szczotka jest niezbędnym narzędziem z uwagi na jej zaokrąglone rogi idealnie czyszczące brzegi rusztu i zakamarki, do których szczotka z prostym włosiem się nie dostanie. Dwustronne ruszty żeliwne lub ze stali szlachetnej są bardzo masywne, a w dodatku ciężko jest je wyjąć ręcznie, zwłaszcza podczas grillowania, gdy są rozgrzane do kilkuset stopni. Z pomocą przychodzi uchwyt do podnoszenia rusztu, który pozwoli obrócić ruszt lub wyjąć go w celu przeczyszczenia. Drewniany skrobak ułatwi wyczyszczenie piekarnika grilla z zaschniętych resztek pokarmu, a rozpylacz do oleju to najłatwiejszy sposób na skuteczne zakonserwowanie rusztów po grillowaniu.

Jeśli szczególnie zależy Ci na dokładnym wyskrobaniu zakamarków w trudno dostępnych miejscach, warto zaopatrzyć się w zestaw narzędzi do czyszczenia grilla, w którego skład wchodzą: szeroki pędzelek do zmiatania, łopatka na popiół i zabrudzenia, wąska szpachelka do trudno dostępnych miejsc oraz szeroka szpachelka do dużych powierzchni.

Zestaw narzędzi do czyszczenia grilla

Płyn do czyszczenia grilla ogrodowego  – idealnie czysty i błyszczący grill!

Poszczególnych części grilla jak ruszty, aromatyzery czy palniki nie powinno się myć w zmywarce, gdyż grozi to szybszą korozją. Umyć grilla można gorącą wodą z płynem do mycia naczyń, jednak my polecamy profesjonalny środek do czyszczenia grilla Broil King. Uniwersalny preparat do czyszczenia grilla poradzi sobie z niemal wszystkimi elementami grilla, zapewniając dużą skuteczność w walce z ciężkimi zabrudzeniami. Płyn czyszcząco-nabłyszczający do stali nierdzewnej to niezbędnik dla każdego właściciela grilla z wyższej półki wykonanego ze stali nierdzewnej. Sprawi, że obudowa Twojego grilla zostanie wyczyszczona z resztek tłuszczu i zacznie pięknie lśnić.

Płyn do czyszczenia grilla

Jak przygotować grilla na zimę? – właściwa kolejność czyszczenia grilla

Podczas czyszczenia grilla bardzo ważna jest odpowiednia kolejność wykonywanych czynności.

  • WYCZYŚĆ – zacząć należy oczywiście od gruntownego wyczyszczenia wszystkich elementów grilla, zwłaszcza tych narażonych na największe zabrudzenia jak ruszty, aromatyzery czy palniki. Części te należy czyścić na gorąco, a więc rozpal palniki na pełną moc, aż grill osiągnie 350ׄ°C i odczekaj 15 minut, by wnętrze grilla nieco ostygło. W następnej kolejności wyczyść ścianki i dno piekarnika z resztek zwęglonego pokarmu i pozbądź się ich odkurzaczem lub pędzlem i łopatką na popiół.
  • ZAKONSERWUJ – wszystkie kluczowe elementy grilla, czyli przede wszystkim ruszty, ale także palniki i aromatyzery należy pokryć olejem spożywczym w celu skutecznej konserwacji. Warto zrobić to również z wnętrzem piekarnika, by zapobiec korodowaniu grilla przez okres zimowy.
  • ZABEZPIECZ – koniecznie pamiętaj o wyjęciu aromatyzerów i rusztów oraz przechowywaniu ich w ciepłym i suchym pomieszczeniu. To konieczne, jeśli zamierzasz trzymać swojego grilla na zewnątrz przez całą zimę. Butlę z gazem możesz zostawić w szafce grilla, jednak konieczne będzie zakręcenie zaworu butli oraz odpięcie reduktora z przewodem gazu. Warto także wyjąć baterię z zapalarki. Tak przygotowany grill możesz w końcu przykryć jednym z dedykowanych pokrowców z serii Select lub Premium. Dobrym pomysłem będzie zdjęcie pokrowca raz na miesiąc, by nieco przewietrzyć grilla i zapobiec gromadzeniu się wilgoci z powietrza.

Grill gazowy Broil King w zimie

 

Podsumowanie

Mało kto przepada za czyszczeniem grilla, jednak jest to czynność konieczna do utrzymania go w idealnym stanie i zapobiegnięcia uszkodzeniom. Akcesoria do czyszczenia grilla sprawią, że obowiązek ten stanie się znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy. Ponadto warto zgłębić wiedzę w tym zakresie, by czyszczenie stało się nie tylko maksymalnie optymalne, ale również bezpieczne dla wrażliwych materiałów, z których wykonane są niektóre elementy grilla. Jeśli mimo to chcesz powierzyć swojego grilla profesjonaliście, skontaktuj się z nami. W 4Prestige oferujemy kompleksowe usługi grillowego SPA. Doprowadzimy Twojego grilla do idealnego stanu za pomocą profesjonalnych narzędzi i środków czyszczących.