Blog
20.05.2021

Aromatyzery Flav-R-Wave – sekret doskonałej soczystości potraw

 

Wbrew powszechnie panujące opinii, rodzaj zasilania grilla nie ma znaczenia w finalnym smaku Twoich potraw. Nie ma więc żadnej szczególnej magii w węglu czy brykiecie, gdyż ich zastosowanie (lub jego brak) zupełnie nie decyduje o kulinarnym efekcie. Co więc tak naprawdę nadaje jedzeniu tak pożądany smak i aromat? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć – proces skapywania soku oraz tłuszczu wraz z dodatkiem użytych przez Ciebie marynat czy przypraw. W przypadku klasycznego grilla węglowego skapujący sok uwalnia się w aromat, ponownie przenikając do grillującego się jedzenia. A jak to wygląda w przypadku grillów gazowych? Poznaj ten proces na przykładzie aromatyzerów Flav-R-Wave, wykorzystywanych w grillach kanadyjskiej marki Broil King.

Dlaczego aromatyzery są tak istotne?

Skoro wiesz już, jak niezwykle istotny jest cały proces odparowywania skapujących z potraw soków, domyślasz się zapewne, że producenci grillów gazowych musieli wynaleźć własne rozwiązanie, które będzie alternatywą dla rozżarzonego węgla. Tu z pomocą przychodzą aromatyzery – to one służą za rozgrzaną powierzchnię, której zadaniem jest odparowanie tego, co wycieknie z grillowanych dań.

Aromatyzery w grillach gazowych, poza tym oczywistym przeznaczeniem, pełnią jednak jeszcze kilka innych przydatnych funkcji. Przede wszystkim utrzymują wewnątrz piekarnika wilgoć, zapobiegając wysuszaniu potraw. Któż z nas lubi suchego kurczaka czy mało soczystego steka? Po drugie, aromatyzery ograniczają utratę ciepła wewnątrz grilla w momencie otwierania pokrywy, a także równomiernie rozprowadzają temperaturę na całej powierzchni rusztu. Nie ma więc mowy o częściowo surowych, a częściowo przypalonym jedzeniu.

Jak rozpoznać dobre aromatyzery?

Aby aromatyzery w pełni wykorzystywały możliwości grilla, muszą być odpowiednio zbudowane. Powinny mieć maksymalnie dużą powierzchnię – w myśl zasady im większa powierzchnia odparowywania, tym więcej smaku potraw. Po drugie, dobrze, aby miały wbudowane funkcjonalności, zapobiegające szybkiemu odparowywaniu. Ten proces powinien być powolny. Co więcej, aromatyzery w grillu gazowym nie mogą być umieszczone się zbyt blisko palników. Grozi to przypaleniem potraw! Solidne aromatyzery powinny być wykonane z wysokiej jakości stali szlachetnej, która będzie odporna nie tylko na wahania temperatur, ale też soki i inne substancje, wyciekające z mięsa, warzyw, serów czy owoców.

Na czym polega sekret aromatyzerów Flav-R-Wave?

Analizując aromatyzery w różnych grillach gazowych od różnych producentów, trudno było nam nie oprzeć się wrażeniu, że aromatyzery Flav-R-Wave od Broil King wybijają się ponad resztę. Na czym polega sekret ich sukcesu? Naszym zdaniem – na ich innowacyjnym kształcie. I tutaj czapki z głów dla projektantów od naszego kanadyjskiego producenta za skonstruowanie falowanych aromatyzerów. Taka budowa po pierwsze daje większą powierzchnię odparowywania (a jak już wiemy, im większa powierzchnia, tym więcej smaku). Po drugie, sprawia, że aromatyzery znacznie dłużej wysychają. Kąt nachylenia fal wynosi równo 32 stopnie, dzięki czemu ciepło i wilgoć uciekają odpowiednio długo. Co ciekawe, to nachylenie z jednej strony nie jest zbyt duże (gdyż cały nasz cenny sok wylądowałby w misce pod piekarnikiem), a z drugiej zbyt małe (inaczej potrawy byłyby suche). To brzmi, wygląda i smakuje jak matematyczna perfekcja.

Żeby tego było mało, producent nie oszczędzał również na samej wielkości aromatyzerów Flav-R-Wave. Aromatyzery w grillach Broil King pokrywają znaczną część dna piekarnika – w niektórych modelach nawet do 86% powierzchni dna! W połączeniu z mocnymi palnikami tworzą duet idealny. Aromatyzery Flav-R-Wave są wykonane ze stali szlachetnej, odpornej zarówno na bardzo wysoką temperaturę, duże wahania temperatur, jak i kwasy, które mogą skapywać wraz z sokami. Trudno tu o jakikolwiek lepszy materiał.

Wbudowane w grille gazowe marki Broil King Flav-R-Wave mają właściwie wszystko, czego moglibyśmy oczekiwać od porządnych aromatyzerów. Materiały, wielkość, budowa, kształt i precyzja wykonania – trudno aktualnie znaleźć na rynku coś, co mogłoby z nimi konkurować. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twój grill gwarantował Ci maksimum smaku i aromatu, warto rozważyć model z jednej z wielu serii od kanadyjskiego producenta.